Orientační nabídka


 

Energetické úspory na krajských školách přinesou přes 60 milionů

01
Asociace poskytovatelů energetických služeb letos již po deváté vyhlašovala výsledky soutěže o nejlepší připravovaný energeticky úsporný projekt roku. Ústecký kraj uspěl s energetickými opatřeními v sedmi školách a třech zařízeních sociálních služeb, získal stříbrnou příčku. První místo si odnáší ČVUT, třetí příčku obsadila Městská část Praha 14. Čestné uznání bylo přiznáno Vězeňské službě České republiky za energetickou modernizaci v pěti vězeních po celé ČR.
Tisková zpráva z 22. ledna 2020
 

 
 

Odborná porota ve složení Vladimír Sochor (MPO), Petr Holub (Šance pro budovy) a Martin Sedlák (Svaz moderní energetiky) vyhodnocovala předložené projekty, nejlepší připravovaný EPC projekt roku 2019 je nyní realizován v 9 kolejních areálech ČVUT.

Mimořádně příznivý poměr celkové investice k roční garantované úspoře energie vynesl druhé místo v letošní soutěži Ústeckému kraji. Radní zde chystají energeticky úsporná opatření v sedmi školách a třech objektech sociálních služeb. Plánovaná investice do modernizace bude 43 milionů korun, garantované úspory energie však tuto částku převýší o 20 milionů. 

„Vzhledem ke stavu budov, které byly začleněny do projektu, jsme měli na vybranou. Buď je zmodernizujeme dodavatelsky, což znamená, že nakoupíme a instalujeme nové kotle a další nezbytně nutná zařízení a úpravy, aniž bychom přihlíželi k potenciálu úspor energie a vody, nebo modernizaci provedeme komplexně a navíc ji uhradíme z budoucích úspor, které jsou skutečně zajímavé“ vysvětluje Zdeněk Matouš, náměstek hejtmana Ústeckého kraje pro regionální rozvoj, důvody proč se rozhodli pro metodu EPC. 

Třetí příčku obsadil EPC projekt, který intenzivně připravuje Městská část Praha 14. Cílem je revitalizace úřadu za více než 100 mil. korun.

Čestné uznání si odnáší Vězeňská správa České republiky, která připravuje modernizaci v pěti vězeňských areálech za téměř 450 mil. korun. Investice by se měla vrátit během 10 let formou garantovaných úspor energie.

Metoda EPC je v České republice používána od roku 1994. Během této doby bylo realizováno více než 250 projektů za celkem 3,6 mld. korun, které zákazníků pomohly uspořit k dnešnímu dni 4,1 mld. korun. Roční souhrn uspořených nákladů na energie ve všech aktivních projektech v ČR je pro rok 2019 odhadován na 350 mil a meziročně roste v průměru o 10 %. Výhodou energetických služeb se zárukou úspor (EPC) je, že investice do modernizace vytápění, chlazení či osvětlení je splácena z úspor nákladů na energie, jejichž výši má zákazník smluvně zaručenu. Klíčovým hodnotícím kritériem byl poměr úspor a investic.

Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES) ČR je zájmovým spolkem právnických osob založeným v říjnu roku 2010. V současné době má 26 členů. Posláním APES je přispívat k trvalému rozvoji energetických služeb na českém trhu. Více na www.apes.cz

1
Josef Svoboda a Vladimír Skalník z odboru regionálního rozvoje přebírají ocenění za 2. místo

 

2
Společné foto vítězů

 

3
Z ocenění se raduje náměstek pro regionální rozvoj Zdeněk Matouš a vedoucí oddělení regionálního rozvoje Jan Kadraba

4
DSS Litvínov - jeden z upravovaných objektů

5
DSS Litvínov

 

 

 
Zodpovídá: Mgr. et Mgr. Magdalena Fraňková
Vytvořeno / změněno: 22.1.2020 / 22.1.2020 | Zveřejnit od: 23.1.2020
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém