Orientační nabídka


 

EU pomůže českým krajům zasaženým loňskými povodněmi

11
Evropská komise schválila minulý týden žádost České republiky o finanční příspěvek z Fondu solidarity ve výši 10,9 milionu eur (asi 266 milionů korun) na částečné krytí škod způsobených povodněmi v srpnu roku 2010. Ty postihly především Liberecký a Ústecký kraj.
 

 
 

Jde již o druhou úspěšnou žádost ČR o výplatu finančních prostředků z tohoto fondu. Podle prosincového návrhu Komise by Česká republika měla získat dalších 5,1 milionu eur pro Moravskoslezský, Olomoucký, Zlínský a Jihomoravský kraj v souvislosti s povodněmi, jež je zasáhly v květnu roku 2010. 

Přestože byla výše přímých škod vyčíslena na více než 10,5 miliardy korun (resp. 436,5 milionu eur) nešlo z hlediska hlavních kritérií pro získání standardní podpory z Fondu solidarity o dostatečně vysokou částku (škody ve výši min. 3 miliardy eur nebo 0,6 % HND). Evropská komise však zohlednila tzv. kritérium mimořádné regionální katastrofy a s využitím finančních prostředků v souladu s nařízením o Fondu solidarity nakonec souhlasila. Její návrh musejí ještě v následujících měsících schválit Rada EU, tedy členské státy, a Evropský parlament. Podporu z Fondu solidarity získá kromě České republiky také Slovinsko či kandidátská země Chorvatsko.

Finanční prostředky bude možné využít na zpětné uhrazení výdajů souvisejících s odstraňováním bezprostředních následků povodní na nepojistitelném veřejném majetku, úklidové práce, základní opravy infrastruktury klíčové pro zajištění základních potřeb obyvatelstva, přechodné ubytování, zajištění zdravotních a hygienických potřeb, záchranná opatření apod. Na druhou stranu je nutné dodat, že Fond solidarity neumožňuje financování odstraňování škod způsobených soukromým osobám a podnikům, ani škod v oblasti zemědělství.

Fond solidarity vznikl v roce 2002 mimo jiné jako reakce na ničivé povodně v témže roce v České republice, Rakousku či Německu. Do té doby nebyl k dispozici žádný společný nástroj na řešení takovýchto katastrof na území Evropské unie a pro tuto oblast nebyly vyčleněny ani žádné zvláštní finanční prostředky.

 

Zdroj:

Stálé zastoupení ČR při EU
Rue Caroly 15, 1050 Ixelles, Belgie
www.mzv.cz/eu

 
Zodpovídá: RNDr. Zdeněk Rytíř
Vytvořeno / změněno: 28.3.2011 / 28.3.2011
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 02 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém