Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Evropská cena zamířila do severočeských Brtníků

 
foto
Jednomu z nejvyšších ocenění se na sklonku července tohoto roku dostalo českému tvůrci Otovi Prouzovi v německém Buchheim muzeu. Obsadil druhé místo v prestižní soutěži o evropskou cenu umění Euward, kterou vyhlašuje německé Augustinum Stifftung sídlící v Muzeu moderního umění a fantazie nedaleko Mnichova.
 

 
 

Mezi 170 přihlášenými autory z oblasti spontánního výtvarného projevu „art brut“ se poprvé v historii této významné události objevil i český autor, jehož tvorba se tak po právu zařadila mezi evropskou špičku umělců tvořících i přes jejich psychické handicapy, které je mnohdy odsuzují k nezájmu či odmítání části společnosti. Přesto jejich umění bylo, je a bude výjimečnou podívanou a inspirací nejen pro výtvarně vzdělané autory anebo teoretiky umění, ale i pro širokou veřejnost. Z přihlášek podaných z celé Evropy si porota renomovaných odborníků vybrala tři nejlepší. Hlavní cenu získal Michael Golz, druhé místo obsadil právě Ota Prouza a třetí místo Clemens Wild.

Ota Prouza, trvale žijící v obci Brtníky, si cenu osobně převzal i díky podpoře spolku ABCD, jehož posláním je mimo jiné objevování nových autorů art brut a jejich podpora. Nalézt dosud neznámého, zajímavého a originálního tvůrce se však podaří jen zcela výjimečně. Ota Prouza takovým umělcem, jehož tvorba obstojí i v mezinárodní perspektivě, bezesporu je. Prostřednictvím účasti Oty Prouzy na souborné výstavě v Mnichově se tak i Česká republika může světu představit jako kultivovaná společnost chránící lidské hodnoty. Prouza je klientem Domova pro osoby se zdravotním postižením Brtníky, který je příspěvkovou organizací Ústeckého kraje.

 

Připravila Ivana Brádková, členka ABCD

foto

 

 
Zodpovídá: Mgr. Markéta Flochová
Vytvořeno / změněno: 2.8.2018 / 2.8.2018

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Tematická nabídka: Média

Přeskočit nabídku
 

Informace v patě

Garant sekce:Ing. Lucie Dosedělová

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém