Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Evropské uhelné regiony usilují o spravedlivou transformaci

 
logo ÚK
Výroční konference Platformy pro uhelné regiony v transformaci, jejímž členem je také Ústecký kraj, se uskutečnila v německém městě Görlitz, po němž nese jména Görlitzká deklarace, společné prohlášení 41 uhelných regionů, které zde bylo 25. listopadu podepsáno. Deklarace žádá Evropskou komisi o podporu při zajištění úspěšné transformace a rozvoje uhelných regionů prostřednictvím transformačního fondu pro “spravedlivý přechod”, z něhož budou moct uhelné regiony čerpat prostředky na tvorbu kvalifikovaných pracovních míst a na další projekty spojené s transformací.
Tisková zpráva z 28. listopadu 2019
 

 
 

Svůj podpis pod deklaraci připojil 1. náměstek hejtmana Martin Klika, který na konferenci zastupoval Ústecký kraj také v panelové diskuzi na téma Výhled pro uhelné regiony. „Velký potenciál vidím v meziregionální přeshraniční spolupráci a realizaci společných projektů třeba s uhelnými regiony v Polsku či Německu. Se Saskem připravujeme např. testování autonomních systémů, jasným krokem do budoucnosti je energetické využívání vodíku v Ústeckém kraji, které odstartovalo společné memorandum podniků a kraje. Na postupnou transformaci od regionu, jehož ekonomika stojí na těžbě uhlí, k regionu využívajícímu ty nejmodernější technologie, se intenzivně připravujeme. Transformační fond Evropské unie pro uhelné regiony bude pro nás významným zdrojem, díky kterému se může transformace na plno rozběhnout,“ řekl 1. náměstek Martin Klika.

 

Setkání Platformy uhelných regionů v transformaci se zúčastnili také zástupci Evropské komise, europoslanci, zástupci ministerstev a dotčených regionů. Kromě podpisu deklarace a panelových diskuzí proběhly také studijní cesty zaměřené na rekultivace a turistiku a udržitelnou energii.

 

Plánovaný útlum těžby uhlí a výroby elektřiny z uhlí přinese zásadní změny, u nichž lze očekávat významné dopady na sociální strukturu a zaměstnanost v dotčených regionech. Proto je kladen důraz na přechod se spravedlivými a sociálně přijatelnými důsledky.  Významné jsou především investice do rozvoje infrastruktury, vědy a výzkumu, propagace a rozvoje pracovních sil za přispění strukturálních fondů z EU. Transformační fond by měl pomoci regionům ve spravedlivém přechodu a finančně podpořit významné investice a transformační projekty.

 

1
1. náměstek hejtmana Martin Klika s karlovarskou hejtmankou Janou Mračkovou Vildumetzovou připojují svůj podpis ke Görlitzké deklaraci

2
Martin Klika na panelové diskuzi o výhledu uhelných regionů

3

 

 

 

 
Zodpovídá: Mgr. et Mgr. Magdalena Fraňková
Vytvořeno / změněno: 28.11.2019 / 28.11.2019 | Zveřejnit od: 28.11.2019

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém