Orientační nabídka


 

Evropský den proti vloupání 2022 je tady

Evropský den proti vloupání do obydlí letos připadá na středu 15. června 2022. Ve všech členských státech zapojených do Evropské sítě prevence kriminality (EUCPN) jej doprovází dva slogany: „Ujistěte se, že to bude pouze šéfkuchař, kdo vás ten večer překvapí“ a slogan: „Ať se z vysněné dovolené nestane noční můra“. Připomeňte si základní pravidla zabezpečení objektů.
Tisková zpráva ze dne 15. června 2022
Evropský den proti vloupání 2022
 

Odkazy


 
 
V rámci Evropského dne proti vloupání do obydlí je dobré si připomenout základní pravidla zabezpečení objektů, a to z těchto důvodů:
 • Podle dlouhodobých statistických výstupů se pachatelé dostávají do obydlí nejčastěji překonáním vstupních dveří, přes balkon nebo okny, která nechávají lidé v době své nepřítomnosti často nezabezpečená. 
 • K nezvané návštěvě mnohdy napomáhá právě ponechání otevřené okenní ventilace či mikro ventilace. Vloupání se do obydlí a jeho vykradení přes mikro ventilaci může pachateli trvat kolem jedné minuty.  

„Základem efektivního zabezpečení obydlí je proto zamykání a zavírání oken. A to i ve chvílích, kdy si člověk odejde z domova jen na moment pro něco do obchodu, nebo jde vynést odpadky. Je proto vhodné si návyk zamykání osvojit a zautomatizovat, protože samotné překonání obyčejných nezamčených dveří trvá do 5 sekund, u bezpečnostních nezamčených dveří trvá zloději otevření pouhých 15 sekund,“ apeluje na důležitost základního zabezpečení zamykáním Zuzana Pidrmanová, vedoucí oddělení prevence Policejního prezidia ČR.

Obecné rady a doporučení
 • Prevence proti vloupání se rozhodně vyplatí, je proto důležité o zabezpečení obydlí přemýšlet ideálně již při jeho výstavbě. 
 • Pokud to již není možné, doporučujeme s odborníky konzultovat vhodný systém bezpečnostních prvků pro váš byt či dům. 
 • Kombinovat lze mechanické zabezpečení (bezpečnostní dveře, zámky, bezpečnostní folie apod.) s prvky elektronického zabezpečení s oznamováním například na mobilní telefon (alarmy, kamery, detektory atd.).  
 • Do mechanického zabezpečení spadají bezpečnostní zámky, na trhu je možné vybrat si ze čtyř tříd, vhodné pro vstupní dveře bytů jsou pak výrobky 3. bezpečnostní třídy. Před mechanickým poškozením chrání také bezpečnostní kování a v neposlední řadě jsou klíčové bezpečnostní dveře, které by ideálně měly být z 3. bezpečnostní třídy. Velkým pomocníkem jsou také zárubně proti roztažení.
 • Při výběru firmy upřednostňujte společnosti, které se mohou prokázat patřičnými oprávněními, jsou např. členem nějaké odborné asociace či cechu, nabízí komplexní služby a v neposlední řadě se mohou prokázat dobrými referencemi, solidní firmy vám sestaví nabídku bezplatně.
 • Pokud zvažujete nákup bezpečnostních prvků bez odborné pomoci, rozhodně vždy volte certifikované výrobky. 
 • Důležité je také udržování přehledného prostoru před domem či bytem. V případě domů je vhodné dobré osvětlení, upravená zeleň, prostor nezakrytý stromy apod.
 • K bezpečnostním opatřením patří i ochrana cenností. Máte-li doma něco cenného, nemluvte o tom s cizími lidmi a nejdražší předměty si uložte do sejfu v bance. 
 • Praktické je také vytvořit soupis cenností, jejich fotografie a zapište si jejich sériová čísla. Pokud vám někdo tyto věci odcizí, zvýší se pravděpodobnost jejich nalezení a identifikace. 
 • Základem prevence jsou také dobré vztahy se sousedy, všímání si pohybu cizích osob v domě nebo okolí. Do své domácnosti pusťte pouze známé nebo důvěryhodné osoby.

Při odchodech či odjezdech z domova mějte stále na paměti pár základních pravidel: 
 1. Neupozorňujte nikdy na svou nepřítomnost na sociálních sítích a nechlubte se ve svém okolí odjezdem z domova. 

 2. Chraňte své cennosti a pocit osobního bezpečí. Nenechte si vloupáním pachatele narušit integritu Vašeho domova. 

 3. Nastavte si kontrolu nad svým domovem se sousedy, kteří Vám na něj dohlídnou, pravidelně vybírají poštovní schránku a zalévají květiny. 

 4. Zabezpečení a dohled velmi pomáhají. Ale nejdůležitější jsou opatření, která vás nic nestojí - nezapomínejte uzamknout všechny vstupy, zavírejte okna, klíče nenechávejte volně dostupné. Nevěřili byste, kolik lidí takto zlodějům i v dnešní době stále ještě svou nedbalostí napomáhá.

Pokud po návratu domů zjistíte, že se k vám někdo vloupal, nikdy nevstupujte sami dovnitř. Pachatel může být ještě na místě a vy můžete znehodnotit případné stopy. Neprodleně proto volejte linku tísňového volání 158.

Více informací k zabezpečení svých objektů jsou pro všechny zájemce dostupné v mobilní aplikaci „Zabezpečte se“ nebo na webových stránkách www.stopvloupani.cz.

leták 1
 

leták 2
 


 
Zodpovídá: Mgr. Hana Šťástková
Vytvořeno / změněno: 15.6.2022 / 15.6.2022
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém

 

Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies