Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Kultura a památková péče

 

Exponát měsíce dubna

 
kavka
TEPLICE
Rozmanitost tvarů, barev a velikostí ptačích vajec
V exponátu měsíce dubna Vám ve foyer teplického zámku představujeme ukázku z rozsáhlé sbírky ptačích vajec Regionálního muzea v Teplicích. Tentokrát jsme se zaměřili na ukázku jejich rozmanité velikosti, tvarů a barev.
Velikost ptačích vajec je většinou přímo úměrná velikosti určitého ptačího druhu. Za nejmenší je považováno vajíčko kolibříka, které váží okolo 0,3 gramů. Přes tuto malou váhu, je v porovnání s váhou rodičů obrovské. Vajíčko totiž představuje 25% hmotnosti dospělého ptáka. Za největší se udává vejce pštrosa dvouprstého, vážící v rozmezí od 750 až 1600 gramů. Je to pouze 1% váhy dospělce a tak je vlastně v porovnání s vajíčkem kolibříka drobné.
Různé tvary vajec mají odlišnou funkci. Hlavním cílem je co nejdokonalejší uložení v hnízdě z důvodu udržení tepla. Kulovitý tvar je navíc velmi pevný a síla skořápky musí být vyvážená a vydržet váhu sedícího opeřence a přitom umožnit zdárné vyklubání mladých. Ptáci hnízdící v dutinách stromů mají vajíčka kulovitého tvaru. Bezpečí dutin totiž neumožňuje rozkutálení do okolí. Naopak vejce ptáků hnízdících na skalních římsách jsou se širokou základnou a na druhé straně protáhlé do delší špičky. Tento tvar zajistí malý poloměr kutálení. Vejce podobného vzhledu využívají i ptáci se čtyřmi vejci ve snůšce. Tyto se dají úsporně složit úzkými špičkami k sobě ke středu hnízda. Vznikne tím malá plocha, kterou musí rodiče zahřívat pro úspěšný odchov mláďat.
Zatímco ptačí opeřenci jsou mnohdy velice pestře zbarveni, o jejich vejcích tohle neplatí. Barevnost vajec se totiž skládá pouze ze dvou pigmentů, modrozeleného a rezavě hnědého. V barvách ptačích vajec najdeme spolu s častou bílou skořápkou pouze tyto odstíny. Jejich různá kombinace dodává vejci správnou barvu. Bílé skořápky mají hlavně vajíčka ptačích druhů, které hnízdí v dutinách stromů, kde je není potřeba maskovat.
Většina vajec je různě pigmentovaná a existuje mnoho variant jejich zabarvení. Nízká pestrost zabarvní ptačích vajec má maskovací účel a chrání je před predátory. Ochranné zabarvení se vyskytuje hlavně u ptáků, kteří staví otevřená hnízda. Zabarvení vajec odpovídá místu hnízdění tak, aby vejce dostatečně splynula s okolím. Tmavší barva také lépe pohlcuje teplo, proto mají v chladnějších oblastech ptačí vejce sytější barvu. Velikost, tvar i barva vajec jsou dobrým rozlišovacím znakem při zařazování nalezených vajec k příslušného ptačímu druhu.
Miroslav Žemlička, kurátor zoologických sbírek
 
 
Kdy:
30.3.2021 - 2.5.2021
Kde:
Foyer teplického zámku
Pořadatel akce:
Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

Typ akce:
  • Kulturní akce
Zodpovídá: Eva Klášterková
Vytvořeno / změněno: 11.2.2021 / 11.2.2021

Kontext

 

Výpis akcí dle názvu


 

<< Květen 2021 >>

týdenPoÚtStČtSoNe
17. týden262728293012
18. týden3456789
19. týden10111213141516
20. týden17181920212223
21. týden24252627282930
22. týden31123456
 

 
 

Tematická nabídka: Kultura a památková péče

Přeskočit nabídku
 

Informace v patě

Garant sekce: Karina Strnadová

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém