Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Filmový festival Ústeckého kraje v Bruselu graduje ve středu

 
002
V polovině listopadu zahájil Ústecký kraj jedinečnou výstavu „Neztratit víru v člověka... Protektorát očima židovských dětí“, která se zabývá židovskou otázkou během druhé světové války a která je k vidění v Českém domě Českého centra v Bruselu. Výstavu doprovází také filmový festival, který nabízí hned tři snímky se židovskou tematikou.
Tisková zpráva z 29. 11. 2010
 

 
 

Filmový festival pod názvem „Křižovatky českých Židů v letech 1939 - 45" zahájil 23. listopadu český film Daleká cesta, který byl natočen v roce 1948 a zachycuje zážitky z terezínského ghetta. Další na programu byl o dva dny později snímek Démanty noci z roku 1964, který vypráví o tom, jak se dvěma mladíkům podaří utéct z transportu smrti. Třetím filmem, a zároveň posledním, který festival ve středu 1. prosince zakončí, je snímek z roku 2000 Musíme si pomáhat. Po tomto filmu bude následovat veřejná debata, kterou povede Miroslava Ludvíková z Židovského muzea v Praze. Diskuze se bude týkat jak samotného filmu a dalších dvou filmů v rámci festivalu, tak obecně holocaustu a koncentračního tábora Terezín.

Zatím největší zájem se očekává právě o poslední promítaný snímek, který patří do novodobé české kinematografie a nabízí navíc následnou diskuzi s odbornicí na židovská témata. Doprovodný festival navštívilo několik desítek lidí.

Výstava „Neztratit víru v člověka... Protektorát očima židovských dětí“ bude v Bruselu slavnostně ukončena 2. prosince. Derniéry výstavy se za Ústecký kraj zúčastní radní pro kulturu, památkovou péči a sociální oblast Jana Ryšánková. Dosud výstavu navštívilo přes 400 lidí.

 

Připravila:

Bc. Alena Tichá

oddělení tiskových informací

Kancelář hejtmana Ústeckého kraje

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

Tel.: 475 657 741, ticha.a@kr-ustecky.cz,

www.kr-ustecky.cz

 

Foto: Markéta Pokorná

01
Hejtmanka Jana Vaňhová při zahájení výstavy

02
Samotná výstava už přilákala stovky návštěvníků.

 
Zodpovídá: Mgr. Alena Tichá
Vytvořeno / změněno: 29.11.2010 / 29.11.2010

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém