Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Generálmajor František Chábera získal Řád Bílého lva

 
mini
Ve středu 28. října u příležitosti výročí Dne vzniku samostatného československého státu udělil prezident republiky Miloš Zeman státní vyznamenání generálmajorovi Františku Cháberovi. Tento válečný hrdina z druhé světové války a čestný občan Litoměřic získal in memoriam za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost Řád Bílého lva vojenské skupiny I. třídy.
Tisková zpráva ze dne 30. října 2020
 

 
 

Generálmajor František Chábera (5. ledna 1912 – 21. října 1999) byl československý vojenský pilot, který se během druhé světové války zúčastnil bojů ve Francii, bitvy o Británii, ofenzívy nad okupovanou Evropou, bojů v Slovenském národním povstání i bojů o osvobození Československa. Po roce 1939 působil ve Velké Británii jako letec u 312. československé stíhací perutě RAF a od roku 1944 sloužil nejprve jako dobrovolník a poté jako velitel první letky První československé smíšené letecké divize v Sovětském svazu. Za osvobození Československa bojoval od počátku až do konce druhé světové války. Patřil k nejlepším českým letcům, kteří létali na západní i východní frontě. Místo poděkování se však po skončení války dočkal žaláře a perzekuce ze strany komunistického režimu. Rehabilitován byl až po sametové revoluci v roce 1989.

Závěr svého života prožil František Chábera v Litoměřicích, kde se stal čestným občanem města. Zde je také pochován. V prosinci 2009 byl po něm na jeho počest pojmenován nový litoměřický silniční most přes řeku Labe a od února 2012 nese jeho jméno také 211. taktická letka Vzdušných sil Armády České republiky, která aktivně udržuje jeho odkaz a uchovává jeho památku. 

foto
Generálmajor František Chábera (Foto: město Litoměřice)


 
Zodpovídá: Mgr. Hana Šťástková
Vytvořeno / změněno: 30.10.2020 / 30.10.2020

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém