Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Grafici z Hamru sklidili s autorskými kalendáři úspěch

 
foot
Hamerští grafici patří mezi špičku svého oboru. Potvrdili to hned třemi oceněními, která si přivezli z celorepublikové soutěže Doteky papíru pořádanou firmou Antalis. Tématem letošního uměleckého klání se stal Kalendář. Obor Grafický design Střední odborné školy v Litvínově- Hamru, příspěvkové organizace Ústeckého kraje, reprezentovali žáci třetího ročníku.
 

 
 

„Zadání pro tento rok bylo ve znamení kalendářů. Žáci pracovali s daným papírem a museli se poprat s jeho vlastnostmi a vyzdvihnout je, udělat kalendář něčím zajímavý, neobvyklý,“ popisuje učitelka Eva Myroniuková.

 

První místo obsadil Pavel Töth s kalendářem Měsíčník. „Na kalendář jsem nahlížel jako na prostorový objekt. Důraz jsem kladl především na čistotu a jednoduchost,“ vysvětluje Töth. Jeho kalendář měří patnáct metrů a záměrem autora bylo umístění kalendáře na stěnu a následné odtrhávání jednotlivých dnů. Töth použil jeden typ papíru, ze kterého Měsíčník vytvořil pomocí laserování.

 

Na druhém místě se umístila Nicola Poljanská s Pop up kalendářem. „Jedná se o papírovou trojrozměrnou architekturu, kterou jsem vložila do knihy. Po otevření knihy z ní papírové budovy vystupují,“ přibližuje Poljanská. Světově známé architektonické památky vytvořila také za pomoci laseru.

 

Zvláštní Cenu marketingu pak získala Valérie Nejdlová s originálním kalendářem Zmuchlanec. Ta se se svým netradičním pojetím zcela oprostila od klasického kalendáře. „V okamžiku zoufalství po dlouhém přemýšlení nad kalendářem jsem vzteky zmuchlala papír. A právě struktura zmuchlaného papíru mě zaujala,“ popisuje Nejdlová. Do Zmuchlance pak vepsala kalendářní dny UV popisovačem. Hravý a zajímavý kalendář tak funguje pouze v okamžiku, kdy se na něj posvítí ultrafialovým světlem. 

 

Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo na konci února v Praze ve studiu Le Papier. Zúčastnily se ho grafičky Valerie Nejdlová a Nikol Poljanská. Všichni ocenění dostali velmi zajímavé ceny, včetně výtvarných potřeb a peněžní poukázky od firmy Antalis. „Jsme rádi, že naši žáci obsadili hned několik vítězných míst. Je dobré vidět, že se tvrdá práce vyplatila,“ uzavírá učitelka Eva Myroniuková.


Zdroj: SOŠ, Litvínov-Hamr, příspěvková organizace Ústeckého kraje

foto

foto

foot

foto
 

 
Zodpovídá: Mgr. Markéta Flochová
Vytvořeno / změněno: 6.3.2019 / 6.3.2019

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Tematická nabídka: Média

Přeskočit nabídku
 

Informace v patě

Garant sekce:Ing. Lucie Dosedělová

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém