Orientační nabídka


 

Hejtman Jiří Šulc: Nový Zákoník práce musí být odložen, jinak ubije zdravotní péči v Ústeckém kraji!

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
Hejtman Jiří Šulc: Nový Zákoník práce musí být odložen, jinak ubije zdravotní péči v Ústeckém kraji!
"Bývalá sociálně demokratická vláda Jiřího Paroubka spolu s komunisty připravila opravdu několik zmetků, a to nehovořím jenom o Zákoníku práce, ale třeba také o Zákonu o neziskových zdravotnických zařízeních a podobně," říká hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc.
 

 
 

 

Tisková zpráva ze dne 13. prosince 2006

Hejtman Jiří Šulc: Nový Zákoník práce musí být odložen, jinak ubije zdravotní péči v Ústeckém kraji!

 

V těchto dnech je v centru pozornosti české laické veřejnosti, ale hlavně odborníků z mnoha oblastí našeho života, otázka, zda opravdu od 1. ledna příštího roku vstoupí v účinnost nový Zákoník práce. Ten byl Zákonem č. 262/2006 Sb., vydán spolu s doprovodným změnovým Zákonem č. 264/2006 Sb., jímž se mění i některé další zákony. Cílem opakovaných protestů odborníků a specialistů na ústavní právo, snahy řady ministerstev ČR či představitelů samosprávy na nejrůznějších úrovních je dosáhnou odložení účinností nového zákoníku, případně jeho zásadních změn.

            „Bývalá sociálně demokratická vláda Jiřího Paroubka spolu s komunisty připravila opravdu několik zmetků, a to nehovořím jenom o Zákoníku práce, ale třeba také o Zákonu o neziskových zdravotnických zařízeních a podobně,“ říká hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc. „Pokud by tento zákon od Nového roku začal platit, dojde k výraznému omezení přesčasových hodin například lékařů a dalšího personálu našich nemocnic, a to přinese zcela logicky snížení kvality poskytované péče a ohrožena bude i její bezpečnost a dostupnost. V Ústeckém kraji děláme vše pro to, aby se zdravotnictví v celém regionu zefektivnilo a zlepšilo, proto třeba jsme rozhodli o změnách ve fungování krajských nemocnic. Kraj jich zřizuje pět (Ústí n. L., Děčín, Teplice, Most a Chomutov); v příštím roce vytvoří jednu velkou společnost, Krajskou zdravotní, a.s., jediným vlastníkem akcií bude Ústecký kraj. Ale pokud zákoník začne platit a lékaři nebudou moci zajišťovat péči o lidi i v přesčasech, museli bychom někde získat dalších několik set lékařů, a to pouze do Krajské zdravotní, ale v kraji slouží veřejnosti i desítky dalších zdravotnických zařízení, nemocnic, ústavů sociální péče a podobně,“ říká hejtman kraje.

            Ještě podstatně horší stav by zaznamenaly ústavní pohotovostní služby a zejména Zdravotnická záchranná služba Ústeckého kraje. Koncem letošního září měla ZZS v našem regionu 55 kmenových lékařů a v přepočteném stavu dalších cca 16 smluvních lékařů, kteří dohromady ke stejnému datu odpracovali od počátku letošního roku asi 12 000 přesčasových hodin.

            „V celém letošním roce dá Ústecký kraj na provoz své záchranné služby 199,2 milionu korun, očekávám, že naše zastupitelstvo schválí 20. prosince rozpočet kraje na rok 2007 a v něm byl navržen příspěvek na provoz Zdravotnické záchranné služby v roce 2007 v navýšené částce 212 milionů korun. To je zřetelný nárůst financí, ale pokud by vstoupil v účinnost Zákoník práce, nesměla by nařízená práce přesčas činit více než osm hodin v každém z nejvýše 26 týdnů jdoucích po sobě. Museli bychom v našem regionu přijmout do ZZS navíc 38 lékařů. Kde je vezmeme, když stovky dalších doktorů budou potřebovat nemocnice? V České republice žádní další nejsou. Ze západní Evropy asi nepřijdou, neboť je nezaplatíme – právě naopak – tam naši lékaři odcházejí. Budeme je shánět  (máme na to vlastně už jen dny) na východě –v Polsku, na Slovensku, Ukrajině?

            Vím, že už se blíží konec roku a s ním i 1. leden, přesto vyjadřuji svůj rozhodný nesouhlas s novým Zákoníkem práce. Apeluji na naše poslance: zapomeňte na polické a stranické zájmy a zákoník odložte k dalšímu projednání, jinak nastane v Ústeckém kraji i v celé republice katastrofální stav při zajišťování lékařské péče o naše občany – při operacích, v ambulantní péči, v pohotovostní i záchranné službě. Udělejte cokoliv rozumného, ať naše záchranné služby mohou poskytovat odbornou pomoc a naši lékaři zachraňovat životy. Nechci se dožít situace, která je běžná v západní Evropě, že sanitkou jezdí pouze střední zdravotní personál. Dámy a páni poslanci, vaše nerozumné počínání se může obrátit jednou i proti vám či vašim blízkým. Ještě trochu času zbývá - napravte to, co jste zkazili!,“ dodává se silným rozhořčením hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc.

 

připravil Zbyněk Šebesta,

kancelář hejtmana Ústeckého kraje

oddělení tiskových informací

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 742

sebesta.z@kr-ustecky.cz

 

 
Zodpovídá: administrátor
Vytvořeno / změněno: 13.12.2006 / 13.12.2006 | Zveřejnit od-do: 13.12.2006-13.1.2007
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém