Orientační nabídka


 

Hejtman Jiří Šulc o aktuálním problému - bezpečnosti na silnicích Ústeckého kraje

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
Hejtman Jiří Šulc o aktuálním problému - bezpečnosti  na silnicích Ústeckého kraje
Z iniciativy hejtmana Ústeckého kraje se dnes v hotelu Vladimir v Ústí nad Labem konal pracovní seminář na téma bezpečné silnice v ústeckém regionu.
 

 
 

 

 

TISKOVÁ ZPRÁVA ze dne  27.4.2007

 

Hejtman Jiří Šulc o aktuálním problému - bezpečnosti  na silnicích Ústeckého kraje

 

Z iniciativy hejtmana Ústeckého kraje se dnes v hotelu Vladimir v Ústí nad Labem konal pracovní seminář na téma bezpečné silnice v ústeckém regionu. Organizačně se na něm podílela Policie České republiky – Správa Severočeského kraje, odbor dopravní služby a ministerstvo dopravy – BESIP, regionální pracoviště v Ústí nad Labem. Na seminář byli pozváni zástupci obcí s rozšířenou působností, vedoucí dopravních inspektorátů okresních ředitelství Policie ČR a komunikační inženýři. Mezi hosty byl rovněž plk. Jiří Ušák, vedoucí dopravního inspektorátu Policie ČR, ing. Jindřich Frič z ministerstva dopravy ,oddělení BESIP a Jan Pechout, manažer BESIP pro Ústecký kraj.

„Scházíme se k vysoce aktuálnímu tématu, a to bezpečnosti na silnicích Ústeckého kraje. Právě v těchto dnech vrcholí Globální týden bezpečnosti na silnicích, prostřednictvím něhož chtějí organizátoři upozornit na rostoucí problém nehodovosti a její důsledky. Výrazný počet obětí tvoří zejména mladí lidí ve věku od 5 do 25 let, „řekl v úvodu hejtman. Jako příklad novodobého závažného problému uvedl i následující čísla. „Je to neuvěřitelné, ale na následky dopravních nehod každoročně umírá na celém světě téměř 1,2 milionu lidí, dalších 50 milionů utrpí na silnicích zranění a v mnohých případech zůstávají poznamenáni do konce života. V řadě zemí dosahují materiální škody, způsobené nehodami až 1,5 % HDP. Rozvoj silniční dopravy, podporovaný snadnou dostupností motorových vozidel, se tak může stát jedním z hlavních globálních problémů světa,“ varuje Jiří Šulc a dodal, že první Globální týden bezpečnosti silničního provozu má upoutat pozornost nejen široké veřejnost, ale i politické reprezentace na všech úrovních. „Proto se zde scházíme, abychom se společně s odborníky z řad police, ale i zástupci měst a obcí poradili, jak chceme problematice čelit v příštích dnech i letech. Těch nástrojů, včetně prevence, je jistě víc.“

   Hejtman dále seznámil účastníky semináře s aktuální statistikou dopravní nehodovosti v Ústeckém kraji za první čtvrtletí letošního roku. Ve všech ukazatelích jsou čísla, naštěstí, příznivější než v roce předešlém. Tak kupříkladu za 3 měsíce roku 2007 se na silnicích stalo celkem 3041 dopravních nehod při nichž bylo usmrceno 8 lidí. Těžká zranění si odneslo 66 osob, 367 bylo zraněno lehce. Celková hmotná škoda činí přes 11 milionů korun. Nejvíce dopravních nehod se stalo na vozovkách Ústí nad Labem (610) a nejméně v Lounech ( 354). „Pokud se podíváme na statistické výkazy z jiného úhlu pohledu, v obcích našeho kraje je za stejné časové období evidováno 2 206 nehod, řidičům motorového vozidla byla vina prokázána ve 2 820 případech, chodcům ve  40, dětem v 18. Ze sledovaných příčin jsou to staré známé faktory - nejčastější příčinou nehod v uplynulé kvartálu byla rychlost (558), dále nedání přednosti v jízdě, ale bohužel také alkohol,“ shrnul smutnou statistiku představitel kraje.

   Souhrnná fakta o nehodovosti za celý Severočeský kraj z pohledu Policie ČR přednesl vedoucí Dopravního inspektorátu Policie ČR Správy Severočeského kraje plk. Jiří Ušák, o  problematice bezpečných přechodů hovořil Pavel Svoboda z odboru dopravy Krajského úřadu Ústeckého kraje, o projekt Bezpečná obec  přiblížil Jindřich Frič z ministerstva dopravy a Jan Pechout, regionální manažer BESIP seznámil přítomné s dopravní výchovou a aktivitami BESIP. Shodně poukázali na fakt, že problém bezpečnosti nabývá velkých rozměrů a jen cílené projekty a prevence mnohou nepříznivé statistiky zvrátit. „Po té co vstoupila v platnost novela zákona o provozu na silničních komunikacích, zaznamenali jsme po 1.7. 2006 četnější respektování pravidel silničního provozu řidiči a také zklidnění provozu na silnicích kraje. Už nyní je však zřejmé, že řada ustanovení se potýká s problémy při aplikaci, která je třeba napravit. Přečetl jsem si například, že za 9 měsíců fungování bodového systému bylo v Česku ohodnoceno tímto způsobem už 355 408 motoristů. Čísla bohužel rostou každým dnem. Čeští řidiči se po krátkém čase otrkali a porušují předpisy dál. Ve srovnání s prvním půlrokem platnosti bodového systému, kdy bylo rozdáno necelého půl milionu bodů, se počet přidělených bodů v prvních třech měsících roku 2007 podstatně zvýšil. A to se ještě správní řízení zahajují s časovým odstupem, často až několik měsíců od porušení předpisů. Podle republikových statistik nejčastějšími hříšníky jsou řidiči v Praze, dále na území Karlovarského kraje, nejméně pak v Pardubicích. Ústecký kraj je na pomyslném žebříčku na místě pátém To jsou všechno informace, k nimž nemůžeme být lhostejní,“ dodal hejtman.

 

Připravila:  Naďa Kocábková, kancelář hejtmana Ústeckého kraje

oddělení informací a vnějších vztahů

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 741, 603 192 615

kocabkova.n@kr-ustecky.cz

 

 

 

Hejtman Jiří Šulc o aktuálním problému - bezpečnosti  na silnicích Ústeckého kraje

Hejtman Jiří Šulc o aktuálním problému - bezpečnosti  na silnicích Ústeckého kraje

 
Zodpovídá: administrátor
Vytvořeno / změněno: 27.4.2007 / 27.4.2007 | Zveřejnit od-do: 27.4.2007-27.5.2007
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém