Účastníky exkurze byli učitelé, kteří na svých školách vyučují ekologii, a organizovala jej kancelář hejtmana spolu s odborem školství, mládeže a tělovýchovy Krajského úřadu Ústeckého kraje. Nejen, že kantoři mohli zblízka poznat těžbu uhlí, ale i další práce, které vedou k přeměně krajiny zpátky do původní podoby. Měli možnost seznámit se s odborným výkladem, a to jak při prohlídce těžebních lokalit za plného provozu, tak na rekultivacích, a podívat se na místa, kam mohou vzít studenty v rámci výuky, aby se sami přesvědčili, že Ústecký kraj už nevypadá tak, jak tvrdí staré učebnice.
Exkurze pořádají společnosti Vršanská uhelná a Severní energetická. Včerejší cesta začala v Lomu ČSA, kde naplno probíhá těžba uhlí. Za doprovodu průvodce Josefa Gerthnera si zblízka mohli účastníci prohlédnout rypadla při práci a seznámit se s další technologií, která je k těžbě potřeba. Další částí cesty byly takzvané rekultivace na výsypkách Obránců Míru, kde učitelům popsali odborníci na rekultivace Ingrid Jarošová a Stanislav Štýs další kroky, které vedou k obnově krajiny. Exkurze končila na Hipodromu v Mostě, který stojí na Velebudické výsypce.
Stanislav Štýs, který učitele provázel, byl Radou Ústeckého kraje navržen na udělení Státního vyznamenání právě za své dlouholeté působení v oblasti rekultivací. A pro příští exkurze má další plány na zajímavá místa, která by učitele ekologie i jejich žáky mohla zajímat: „Účastníci byli z celého kraje, i na jiných místech v kraji jsou oblasti, kde se dá těžba a následná rekultivace názorně ukázat. Pro Chomutovskou oblast například Důl Tušimice, na Mostecku SevEn a Vršanská uhelná, Bílinsko Důl Bílina a Teplicko-Ústecko PKÚ.“ Tiskovou zprávu o návrhu vyznamenání nejdete zde: http://www.kr-ustecky.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=450018&id=1684771&n=rada%2Dnavrhuje%2Dkrajskou%2Dosobnost%2Dna%2Dstatni%2Dvyznamenani&query=%C5%A1t%C3%BDs&p1=204698
Více o exkurzích na Uhelném safari na www.uhelnesafari.cz
Webové stránky Hipodromu v Mostě www.hipodrom.cz
Při výkladu. Vpravo Stanislav Štýs.