Právě moderní přístroje usnadňují policistům jejich práci při vyšetřování i té nejzávažnější trestné činnosti. Kriminalističtí experti z odvětví daktyloskopie, trasologie, expertizy písma a nově také balistiky mohou díky darům od Ústeckého kraje využívat nejmodernější vybavení. Například v průběhu let 2018-2021 získalo pracoviště daktyloskopie postupně celkem sedm přístrojů DactyScope sloužících pro porovnávání daktyloskopických stop. Od roku 2019 využívá pracoviště zkoumání a komparaci ručního písma systém SignScope. V roce 2020 získalo pracoviště trasologie prostředek TrasoScan pro zkoumání podešví obuvi a dalších trasologických stop a od letošního roku mají balistici k dispozici technický prostředek BalScan pro analýzu a zkoumání nábojnic a střel či jejich fragmentů.
Základní princip expertizní činnosti je jednoduchý. Veškerá odvětví znalecké činnosti v oboru kriminalistika využívají ke zkoumání porovnávací metody zkoumání, tzv. komparaci mezi zajištěnou kriminalistickou stopou a příslušným srovnávacím materiálem. Při porovnání stopy se srovnávacím materiálem se využívají optické prostředky. Pro co nejpřesnější závěr zkoumání je nezbytné vyhledat a zaznamenat všechny detaily ve vysokém rozlišení, které lze porovnáním, respektive překrytím obrazů dohledat ve srovnávacím materiálu. Dostatečně kvalitní optické prostředky umožňují lépe zpracovat snímané obrazy a skutečnosti zjištěné zkoumáním přesně zadokumentovat, což zvyšuje důkazní hodnotu výsledků zkoumání.
Hejtman Schiller kvitoval plány digitalizace celého OKTE a zdůraznil nutnost modernizace pracovišť policie, které se významnou měrou podílejí na objasňování trestné činnosti a přispívají tak ke zvýšení bezpečnosti obyvatel Ústeckého kraje. Prohlédl si také balistickou pracovní sbírku zbraní, ve kterých se nachází i raritní kousky, například jedna z nejmenších funkčních střelných zbraní na světě.
Krajský policejní ředitel Jaromír Kníže vyjádřil hejtmanovi, vedení kraje a pracovníkům krajskému úřadu velké poděkování za dlouhodobou spolupráci a finanční podporu, díky které dochází ke zkvalitňování a urychlení trestního řízení v rámci služby kriminální policie a vyšetřování a zkvalitňují se i další činnosti policie, především při plnění úkolů v rámci krajského integrovaného záchranného systému (IZS).
Dary poskytnuté Ústeckým krajem v uplynulých letech tak řadí Odbor kriminalistické techniky a expertiz Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje mezi velice moderní a špičkové forenzní pracoviště policie, které výrazně přispívá k objasňování trestné činnosti nejenom v našem kraji.
Hejtman Jan Schiller navštívil Odbor kriminalistické techniky a expertiz (OKTE) Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje
Ústecký kraj dlouhodobě každý rok přispívá finančním darem na technické a přístrojové vybavení krajských policistů