Orientační nabídka


 

V Lipové u Šluknova byl slavnostně otevřen zrekonstruovaný kostel

foto
Ve středu 28. října zavítal na pozvání starosty obce Pavla Svobody hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček s rodinou do Lipové u Šluknova, kde v kostele sv. Šimona a Judy proběhla slavnostní mše k otevření zrekonstruovaného kostela. Slavnostní mší provázel Mons. Jan Baxant, litoměřický biskup. Rekonstrukce kostela trvala rok a vyšla na téměř 8 milionů korun.
Tisková zpráva ze dne 29. října 2015
 

 
 


„Velice si vážím pozvání, které se mně a mojí rodině dostalo na tuto sváteční událost při příležitosti otevření nádherných kostelních prostor, a rád bych poděkoval všem, kteří se podíleli na obnově této kulturní a hlavně duchovní památky. Věřím, že moje dnešní návštěva ukazuje, že vedení Ústeckého kraje na Šluknovský výběžek nezapomíná, protože je rovnocennou součástí kraje stejně jako ostatní oblasti“, pronesl ve své zdravici hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, který se se starostou obce Pavlem Svobodou seznámil při nešťastných povodních v roce 2013, kdy přijel obci vyjádřit podporu.

Slavnostní mši celebroval litoměřický biskup Jan Baxant, který kostel posvětil, a poté následovala prohlídka, kde bylo také možno v rekonstruovaných prostorách půdy zhlédnout výstavu fotografií z průběhu rekonstrukce a sochy ze dřeva. Odpoledne proběhlo vystoupení dětí z Dětského domova Lipová a koncert Rumburského komorního orchestru. Večer se nově rekonstruovaný kostel rozsvítil.

Rekonstrukce kostela byla financována z ROP Severozápad. Zahrnovala novou fasádu kostela, opravu věže včetně kříže, položení nové měděné krytiny, nová okna a dveře, opravu podlahy a půdy, kde vznikl nový výstavní prostor.

V kostele, který je zejména pro místní dědictví, kde se setkávají i s přeshraničními sousedy, jsou kromě mší plánovány také kulturní akce. Děkanský kostel je od roku 1958 vyhlášen národní kulturní památkou České republiky, první zmínky o něm nalezneme již ve 14. století, od té doby překonal řadu válečných či přírodních nepříznivých událostí.

Partneři a spřízněné organizace: Obec Lipová, Římskokatolická farnost – arciděkanství Lipová, Společnost pro trvale udržitelný rozvoj Šluknovska, Oblastní charita Šluknov a společnost Via Tempora Nova, o. s. Dětský domov Lipová, Domov důchodců Lipová a Klubem důchodců Lipová.

foto
Při rekonstrukci se dbalo na zachování historického vzhledu budovy.

foto
Kostel patří mezi národní kulturní památky.

foto
Rekonstrukce začala v květnu 2014.

slavnostní mši
Slavnostní mši celebroval Mons. Jan Baxant, biskup litoměřický (vpravo). Vlevo stojí farář Pavel Procházka, který  spravuje farnost již 10 let.

Foto
Posvěcení kostela.

foto
Zprava starosta Lipové Pavel Svoboda, hejtman Oldřich Bubeníček spolu s chotí a vnučkou při slavnostní mši.

foto
Hejtman při úvodní zdravici poděkoval za pozvání na slavnostní otevření kostela.
 

foto
Po mši následovala prohlídka prostor kostela.

foto
Zvon je srdcem každého kostela, tento mariánský zvon zní obcí Lipová již 500 let.

foto
Kromě bohoslužeb se v prostorách kostela budou konat i různé kulturní akce.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 
Zodpovídá: Mgr. Markéta Voleníková
Vytvořeno / změněno: 29.10.2015 / 29.10.2015
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém