Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Hejtman Schiller jednal o aktuálním stavu lesů v kraji

 
Lesy ČR
Na Krajský úřad Ústeckého kraje zavítal ředitel Oblastního ředitelství severní Čechy Lesů ČR Pavel Rus a ředitel odboru výkonu státní správy Ministerstva životního prostředí Jaroslav Vacek, kteří seznámili hejtmana Ústeckého kraje Jana Schillera a radního pro oblast regionálního rozvoje, zemědělství a rozvoje venkova Michala Kučeru s aktuálním stavem lesů.
Tisková zpráva ze dne 14. dubna 2021
 

 
 

Hlavním tématem schůzky byla kůrovcová kalamita, která dlouhodobě sužuje podstatnou část nejen krajských lesů, a strategie jejího řešení. „Dopady kůrovcové kalamity jsou pro naše lesy zásadní. V důsledku boje s kůrovcem totiž dochází k plošnému odlesnění. Lapače kůrovců fungují jen jako atraktanty, jsou účinné jen z deseti procent,“ vysvětlil ředitel Rus.

Ředitelé dále hejtmana informovali o problematice těžby dříví. V současnosti je poměrně malý zájem o vytěžené dříví, a tudíž je problém s jeho odbytem. Největší potíže jsou s tzv. vlákninou, která je takřka neprodejná. Hejtman také otevřel otázku zničených cest způsobených právě těžkou techniku používanou při těžbě dřeva.

Dalším tématem jednání byla také flájská obora, v níž žije například zákonem chráněný tetřívek obecný a kterou bude možnost stejně jako minulý rok navštívit v rámci předem stanovených dní otevřených dveří. Ty budou nastaveny tak, aby nedocházelo k narušení bionomie tetřívka.

Jednalo se také o stavu zvěře v krajských lesích, možnostech jejího lovu a zpracování zvěřiny. Hejtman Schiller projevil zájem o vytvoření lokální sítě prodeje zvěřiny. „Bylo by dobré, kdybychom v rámci podpory regionálních produktů měli v kraji síť prodejen, v nichž by se daly koupit za rozumnou cenu konkrétní kusy zvěřiny. Máme zde i farmářské trhy, kde by o zvěřinu, nebo výrobky z ní také mohl být zájem,“ uvedl hejtman.

Lesy ČR
Pavel Rus, ředitel Oblastního ředitelství severní Čechy Lesů České republiky 

 

Lesy ČR
Jaroslav Vacek, ředitel odboru výkonu státní správy Ministerstva životního prostředí

 

Lesy ČR
Michal Kučera (vpravo), radní Ústeckého kraje, a hejtman Jan Schiller (uprostřed)

 
Zodpovídá: Ing. Martin Volf
Vytvořeno / změněno: 14.4.2021 / 14.4.2021

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém