Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Hejtman Schiller požádal vládu ČR o vyhlášení nouzového stavu v regionu a obyvatele o osobní odpovědnost a ohleduplnost

 
hejtman
Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller požádal vládu České republiky o vyhlášení nouzového stavu na území regionu od pondělí 15. února 2021 na dobu 14 dní. Po jednáních s ostatními hejtmany v rámci Rady Asociace krajů České republiky a pátečním jednání Bezpečnostní rady Ústeckého kraje se rozhodl hejtman Schiller odeslat vládě žádost v neděli odpoledne.
Tisková zpráva ze dne 14. února 2021
 

 
 

„V uplynulých dnech jsme se naplno věnovali otázce, jak budeme postupovat dále v Ústeckém kraji. Vzhledem k faktu, že Bezpečnostní rada kraje jednohlasně podpořila nutnost zachování nouzového stavu jako nezbytného nástroje pro řešení současné epidemiologické situace a ministr vnitra potvrdil při konferenci s hejtmany, že podmínky pro zachování nouzového stavu stále trvají, je z mého pohledu nemožné vyhlašovat stav nebezpečí a rovnou jsem požádal vládu o vyhlášení nového nouzového stavu,“ vysvětluje hejtman Schiller.

Situace v Ústeckém kraji není příznivá. Kapacita volných lůžek intenzivní péče vyhrazených pro pacienty s COVID-19 nepřesahuje 10 % a je na hraně svých možností. Navíc se v regionu potvrdil výskyt tzv. britské mutace koronaviru, který se šíří mnohem snáz a rychleji oproti původnímu viru. Odhady Ministerstva zdravotnictví mluví o výskytu kolem 40 % mezi všemi pozitivně testovanými pacienty. Situace v sousedních regionech navíc není vůbec příznivá a Spolková republika Německo se rozhodla od půlnoci ze soboty na neděli uzavřít hranice pro vstup na německé území pro české občany, s několika málo výjimkami.

„Musíme si uvědomit, že v první řadě jde především o ochranu zdraví obyvatel a lidských životů, situace navíc není dobrá ani v sousedních regionech. Proto je tento krok podle mého názoru nezbytný a zcela logický, ale zároveň je také důležité znovu přehodnotit všechna nastavená opatření. Na to jsem upozorňoval i během společného jednání s představiteli vlády. Žádost vládě byla odeslána ihned po skončení jednání hejtmanů dnes odpoledne,“ doplnil informace Schiller.

Ústecký kraj nyní vyčká na reakci a rozhodnutí vlády. Zda by v případě nevyhlášení nového nouzového stavu ze strany vlády byl vyhlášen na území kraje stav nebezpečí, nebo se bude čekat na překlopení vládních opatření Ministerstvem zdravotnictví do opatření vyhlášených na základě zákona o ochraně veřejného zdraví, se rozhodne až během nedělního dne.

„V každém případě bych chtěl požádat všechny obyvatele a občany Ústeckého kraje, aby se i od pondělí 15. února chovali zodpovědně a nadále chránili zdraví své i všech ostatních. Epidemie nemizí a ohrožení zdraví i životů nás všech zůstává enormní. Buďte, prosím, nadále zodpovědní a ohleduplní jeden k druhému,“ vyzývá obyvatele Jan Schiller.

 
Zodpovídá: Ing. Martin Volf
Vytvořeno / změněno: 14.2.2021 / 14.2.2021

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém