Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Hejtman zahájil první ročník dvoudenní konference „Zeleň v obcích a městech Ústeckého kraje“

 
01
Veřejná zeleň je důležitým prvkem životního prostoru obyvatel, který významným způsobem ovlivňuje život celé populace a má také zásadní roli při zmírňování negativních dopadů klimatické změny v intravilánech obcí. Její vytváření a údržba není úkolem pouze správců veřejné zeleně, ale mnoha dalších oborů. Ústecký kraj ve spolupráci s městem Litoměřice a výstavištěm Zahrada Čech uspořádal první ročník konference, jejímž cílem bylo na tyto souvislosti upozornit.
Tisková zpráva ze dne 8. listopadu 2019
 

 
 

Stromy působí v městském prostředí jako účinná klimatizační zařízení (ochlazují a zvlhčují vzduch prostřednictvím výparu; středně velký strom odpaří za slunečného dne cca 100 l vody denně a spotřebuje přitom 70 kWh tepelného příkonu, chladicí výkon každého stromu tak několikanásobně převyšuje výkon standardní domovní klimatizační jednotky).

„V Ústeckém kraji je role veřejné zeleně v obcích o to významnější, že se jedná o území s velkým rozsahem těžbou narušených ploch, tj. ploch vystavených extrémním teplotám a vysušování, které zahrnuje zároveň i nejsušší klimatický region v Čechách,“ uvedl při zahájení hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. V Ústeckém kraji existuje zhruba 100 městských či zámeckých parků, lázeňských lesů a arboret, je tu registrováno 422 památných stromů a stromořadí. 

Kraj podpořil údržbu a rozvoj veřejné zeleně v obcích dotacemi v programu EKO AGRO: 426 853 Kč v roce 2018, 197 844 Kč v roce 2019. Výdaje obcí v našem regionu na zeleň činily 648 688 099 Kč v roce 2018 a 457 691 309 Kč v roce 2019.

V rámci večerního programu proběhlo vyhlášení celorepublikové soutěže Park roku. V soutěži, kterou pořádal Svaz zakládání a údržby zeleně, hlavní cenu vyhrály Tyršovy sady, investorem bylo statutární město Pardubice. Náš region reprezentovaly Masarykovy sady v Lounech, které vyhrály cenu veřejnosti. Cenu si z rukou členky Rady Ústeckého kraje Jitky Sachetové přebral starosta města Louny Pavel Janda. O všech soutěžních dílech zde: http://www.parkroku.cz/cs/menu/soutezni-dila/. Článek přímo ze stránek Svazu zakládání a údržby zeleně zde: http://www.szuz.cz/cs/horni-prave-menu/pro-media/park-roku-2019-vysledky/.

                   

01
Konference se konala na litoměřickém výstavišti

02
K přítomným promluvila také Jana Šimečková, ředitelka Svazu zakládání a údržby zeleně

03
Krajská radní Jitka Sachetová předala Cenu veřejnosti lounskému starostovi Pavlu Jandovi

04
V anketě Park roku zvítězily Tyršovy sady v Pardubicích

 

 

 

 
 


 
Zodpovídá: Vít Hnízdil
Vytvořeno / změněno: 8.11.2019 / 8.11.2019 | Zveřejnit od: 8.11.2019

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém