Orientační nabídka


 

Hornické památky Krušnohoří na cestě ke Světovému dědictví UNESCO

001
Dne 22. června 2012 se na Krajském úřadu Ústeckého kraje uskutečnila v pořadí již druhá konference věnovaná hornickým památkám Krušnohoří. Akce byla dalším z výstupů projektu Středoevropská kulturní krajina Montanregion Erzgebirge/Krušnohoří – cesta ke světovému dědictví UNESCO, který je financován Evropským fondem pro regionální rozvoj v rámci Programu Cíl3/Ziel3.
Tisková zpráva z 26. června 2012
 

 
 

Více než 70 účastníků z řad zástupců obcí a krajů, odborných institucí, vlastníků památek a veřejnosti se sešlo a svou účastí podpořilo záměr společné německo-české nominace Hornické kulturní krajiny Krušnohoří/Erzgebirge na prestižní seznam UNESCO.

Vysoká účast z české, ale i německé strany byla důkazem rostoucího zájmu o hornické dědictví Krušnohoří a to nejen mezi odbornou veřejností.

V úvodu přivítal přítomné Mgr. Adam Šrejber, vedoucí oddělení kultury Krajského úřadu Ústeckého kraje a hlavní koordinátor projektu Montanregion. Jitka Vlčková z Národního památkového ústavu, ústředního pracoviště, shrnula dosavadní aktivity v rámci přípravy nominační dokumentace a nastínila budoucí vývoj v organizaci správy o nominované oblasti. Saské partnery reprezentoval Prof. Helmuth Albrecht z Báňské akademie Technické univerzity ve Freibergu, který ve svém příspěvku představil důležité hornické objekty světového dědictví v saském Krušnohoří. Dopolední blok uzavřel doktor Michal Urban, zpracovatel nominační dokumentace, svým příspěvkem o nejvýznamnějších montánních památkách české části Krušných hor.

Odpolední blok se nesl v rovině odborných hodnocení nominované hornické kulturní krajiny, dva příspěvky byly věnovány urbanismu a vývoji tzv. ideálních horních měst. V příspěvku Lubomíra Zemana byl podrobně popsán vývoj českých horních měst v Krušnohoří. Zajímavý byl také příspěvek Jana Hanzlíka, který přinesl zamyšlení nad historickými vlivy na urbanismus ideálních horních měst. Dílu Georga Agricoly na příkladech péče o památky po rudném hornictví byl věnován příspěvek Martina Přibila z Národního technického muzea. Poslední příspěvek Petra Bohdálka ukázal na příkladu kulturní památky Uhelný vrch a důl Svornost v Jáchymově potřebu využití rozvojových plánů důlních lokalit při přípravě plánu péče a správy o budoucí hornické památky.

Ústecký kraj bude i nadále podporovat záměr nominace hornických památek Krušnohoří, a to nejen svou účastí na obdobných projektech, ale i přímou spoluprací na přípravě nominační dokumentace a organizaci správy a péče o hornické památky.

01

01

01

01

 
Zodpovídá: Mgr. Alena Tichá
Vytvořeno / změněno: 26.6.2012 / 26.6.2012
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém