Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Hospodaření Ústeckého kraje

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
 
Odpověď pro Aleše Pelikána, ČTK (pelikan@mail.ctk.cz)
 

 
 

Odpověď pro Aleše Pelikána, ČTK (pelikan@mail.ctk.cz) ze dne 10. 7. 2008

 

Dotaz (v původním znění):

Dobrý den,
Mám prosbičku, potřeboval bych odpovědi na několik otázek týkajících se hospodaření kraje a čerpání peněz z fondů EU.

1. kolik získal samotný krajský úřad peněz z fondů EU v letech 2004 až do současnosti?
2. Na co peníze šly nejčastěji, prosím o nějaké příklady investic financovaných z EU
3. Do čeho kraj v posledních letech nejčastěji investuje, co je prioritou a proč? + prosím o výše investic v jednotlivých letech 2004 až 2007 a výhled 2008.

4. V jaké výši si kraj bral úvěry v jednotlivých letech 2004 až 2007 + plán 2008, na co je použil, kolik zbývá z úvěrů zaplatit?

5. Lze najít nějaké obce, které nejúspěšněji čerpaly peníze z fondů kraje nebo z jiných fondů prostřednictvím kraje?

6. Jaké byly výdaje/příjmy Ústeckého kraje za loňský rok?

 

Za odpovědi díky moc, přivítal bych je nejraději ještě dnes, případně zítra ráno. S pozdravem Aleš Pelikán, ČTK

 

Odpověď:

1. Ústecký kraj získal v období let 2005 do současnosti 532,8 milionů korun. Jedná se o finanční prostředky, uplatněné v projektech, realizované v šesti grantových schématech Společného regionálního operačního programu. V plánovacím období 2007 – 2013 rámci Regionálního operačního programu Regionu soudržnosti Severozápad zatím Ústecký kraj uplatnil 4 projekty rekonstrukcí silnic za přibližně 733 milionů korun, v přípravě je však, v souladu s usnesením krajského zastupitelstva č. 41/25Z/2008, na desítky dalších projektů, v celkové hodnotě překračující 4 miliardy korun.

 

2. Finanční prostředky ze SROP byly využity na 148 projektů. Z úspěšných projektů lze uvést například lodní přístaviště Marina v Píšťanech, objekt ekologického zpracování autovraků v Mostě, podpory propagačních aktivit Zoologických zahrad a dalších subjektů, nevyjímaje Ústecký kraj, dále např. Středisko venkovské turistiky v Blatně na Chomutovsku, soubor rekreačních objektů v Doubici a mnoho dalších.

 

3. Investiční priority Ústeckého kraje byly stanoveny již v roce 2004. Jedná se o podporu aktivní politiky zaměstnanosti a zvyšování počtu pracovních příležitostí, rozvoj a modernizaci dopravní infrastruktury a přípravu využívání a následně i přímé čerpání ze strukturálních fondů  EU. Dalšími prioritami jsou podpora rozvoje cestovního ruchu a oblast vzdělávání a životní prostředí. Z nejvýznamnějších investic za období 2004 – 2008 uvádíme vybudování budování strategické průmyslové zóny Triangle a související silniční infrastrukturu, výstavbu tzv. Západního mostu přes Labe v Litoměřicích, investice do rekonstrukcí školských zařízení, mj. gymnázií v Ústí nad Labem nebo v Děčíně, nebo nákup vybavení do škol zřizovaných krajem. Veškeré investice za každý resosrt jsou uváděny v Závěrečných účtech Ústeckého kraje, které jsou volně dostupné na internetových stránkách www.kr-ustecky.cz v sekci Ústecký kraj / Rozpočet Ústeckého kraje.

 

4. Ústecký kraj čerpá jediný úvěr ve výši 700 milionů korun, který si v roce 2006 otevřel u České Spořitelny a.s. Úvěr bude vyčerpán do tohoto roku. V současné době je vyčerpáno 511 milionů korun a zbývá 188,9 milionů. Zbyvající částky využívá především SÚS na provádění oprav, na něž už nebyly finanční prostředky v rozpočtu Ústeckého kraje. Z velkých stavebních akcí, hrazených z úvěru, zbývá dokončit rekonstrukci silnice II/261 Ústí nad Labem – Děčín. Z úvěru byly rekonstruovány silnice Křímov – vejprty, Budyně n. O. – Mšené – Lázně, vybudována okružní křižovatka „Na Valech“ v Litoměřicích a rekostruovány důležité silniční mosty v Rumburku, Libochovicích a Libočanech. 

 

5. Žádnou z obcí nelze označit za jednoznačně úspěšnější ve srovnání s jinými.

 

6. Hospodaření Ústeckého kraje bylo v loňském roce uzavřeno částkami 12,790 miliardy v příjmech a

12,485 miliardy korun ve výdajích.

 

Připravil: František Janačík, kancelář hejtmana Ústeckého kraje

oddělení tiskových informací

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 788

janacik.f@kr-ustecky.cz

 

 
Zodpovídá: administrátor
Vytvořeno / změněno: 16.7.2008 / 16.7.2008 | Zveřejnit od-do: 16.7.2008-16.8.2008

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém