Orientační nabídka


 

ICUK se stěhuje do středu města Ústí nad Labem. Otevírá nové coworkingové centrum a firmám nabídne sál pro akce i možnost virtuálního sídla

ICUK
Do léta sídlilo ve dvou kancelářích v kampusu univerzity, nyní se Inovační centrum Ústeckého kraje přestěhovalo do nového prostoru zrekonstruované budovy bývalých Pozemních staveb ve Velké hradební v Ústí nad Labem. Na novém místě nazvaném ICUK Space Hradební zasídlí spolu s dalšími organizacemi na podporu podnikání a inovací.
Tisková zpráva ze dne 21. září 2020
 

 
 

Inovační centrum Ústeckého kraje představilo nové prostory poprvé v pondělí 21. září na slavnostním otevření za účasti zástupců Ministerstva průmyslu a obchodu, Ústeckého kraje, měst, partnerských organizací a firem. Vedle svých stávajících programů pro rozvoj začínajících podnikatelů a podpory inovací v regionu přinese i nové služby coworkingového centra (sdílených kanceláří), virtuálního sídla pro firmy anebo pronájmů konferenčního sálu a kanceláří.

„ICUK má za sebou téměř pět let fungování. Podařilo se nám rozběhnout nové rozvojové projekty i programy. Nastal čas posunout jeho činnost na další úroveň. Osobně vnímám podporu inovací, moderních technologií a rozvojovou činnost Inovačního centra Ústeckého kraje jako prioritu. ICUK nabídne v nových prostorách zase něco navíc,“ říká první náměstek hejtmana Martin Klika, který má za kraj činnost ICUK poslední dva roky v gesci a o získání nových reprezentativních prostor se zásadním způsobem zasadil.

Budujeme inovačně-podnikatelský czechpoint

Na novém místě nebude ICUK sám. Jeho služby doplní organizace, které se podporou obchodu, podnikání a inovací zabývají také. Společně s ICUK se na stejnou adresu stěhují rovněž agentura CzechInvest, Agentura pro podnikání a inovace, regionální zastoupení Technologické agentury ČR a organizace CzechTrade. „Smyslem bylo shrnout služby podobného ražení pod jednu střechu, vytvořit takový inovačně-podnikatelský czechpoint, který podnikatelům umožní vyřídit vše najednou a získat komplexní služby. Spolu s profesionálním jednáním a expertízou to bereme jako nový prototyp krajských služeb, jak je vidíme my,“ doplňuje ředitel ICUK Martin Mata, který loni s myšlenkou přestěhování přišel a s týmem začal realizovat.

Zázemí pro projekty chytré mobility

Nové větší prostory plánuje ICUK využít také pro již rozběhnuté či startující rozvojové projekty. Jedním z nich je tvorba jednoho z center národního Mobility Innovation Hubu, ten by totiž ve spolupráci s agenturou CzechInvest měl vzniknout právě v Ústí nad Labem. Půjde v první fázi o akcelerační program a odbornou platformu pro firmy a projekty v oblasti chytré mobility, kterým poskytne zázemí včetně možnosti zasídlení a expertní know-how.

„V Ústí jsme rozvinuli spolupráci UJEP a firmy Valeo pro vývoj bezpilotních řídicích systémů, v němž nyní pokračuje Fakulta dopravní ČVUT. Zároveň v koordinaci s městem a dalšími partnery začínáme na Severní Terase rozvíjet pilotní chytrou zónu U Smart Zone, jejíž součástí bude též testovací okruh pro autonomní systémy řízení a další smart technologie. To jsou dílčí projekty, na které naváže a bude rozvíjet i pro další výzkumné i firemní partnery právě Mobility Innovation Hub. Start plánujeme na příští rok,“ prozrazuje Petr Achs, který se projekty chytré mobility v ICUK zabývá.

Otevřené dveře obcím

Slavnostní otevření nových prostor Inovačního centra Ústeckého kraje zahájil náměstek ministr průmyslu a obchodu Petr Očko, za Ústecký kraj první náměstek hejtmana Martin Klika a ředitel ICUK Martin Mata. Vedle velkého eventového sálu pro až 150 lidí zažily svůj křest také zasedací místnosti, které jsou názvy i designem věnovány okresům Ústeckého kraje – Ústí nad Labem, Děčín, Teplice, Litoměřice, Chomutov, Most a Louny. Zástupci těchto měst včetně primátora Ústí nad Labem Petra Nedvědického přestřihli pásky a nové zasedačky symbolicky pokřtili.

„Nejde jen o symbolické gesto, chceme spolupráci s městy v rámci regionu prohloubit a dát tím i najevo, že u nás mají dveře otevřené, a to nejen v jejich zasedačkách. Příkladem může být třeba naše síť coworkingových center v Ústeckém kraji Ústí Region Coworks,“ dodává Jan Wedlich zodpovědný za programy pro začínající podnikatele i za celý projekt přestěhování ICUK.

Start ve znamení nových technologií

Během slavnostního zahájení dal ICUK také prostor firmám a jejich inovativním technologiím. ICUK je jedním z iniciátorů memoranda k vodíku, a tak nemohla chybět společnost Devinn, která vůbec poprvé veřejně odprezentovala svůj mobilní vodíkový zdroj čisté energie H2Base. Brněnskou společnost Roboauto ICUK propojil s lovosickou firmou TPCI, a tak mohly představit svůj společný projekt dálkově řízeného průmyslového elektrovozítka. Se společností Vodafone zase ICUK chystá projekty v pilotním spuštění 5G sítě v Ústí nad Labem, i proto operátor demonstroval možnosti vysokorychlostní sítě např. při přenosu obrazu z 8k kamery. Využití virtuální reality pro bezpečnost práce v podnicích ukázala společnost VirtualLab a řešení pro průmyslovou automatizaci vystavila společnost Festo. Při vstupu si návštěvníci mohli vyzkoušet elektronickou recepční od společnosti M2C, kterou ICUK v nové budově otestuje, a bezpečnost z pohledu aktuální hygienické situace zabezpečovala dezinfekční brána ústeckého startupu VDED. Navigaci v budově zajišťovala humanoidní robotka Rubby Pepper, kterou ICUK využívá ve výzkumně-vzdělávacím projektu.

Nové služby inovačního centra je možné si prohlédnout osobně v Den otevřených dveří ICUK Space Hradební 24. září anebo na webu space.icuk.cz.

O Inovačním centru Ústeckého kraje

Inovační centrum Ústeckého kraje, z.s., (ICUK) přispívá k pozitivní proměně regionu a vyšší konkurenceschopnosti podporou inovací a podnikavosti. Provozuje vlastní podnikatelský inkubátor pro začínající firmy, kterým pomáhá v akceleraci podnikání. Věnuje se také podpoře inovací a propojování firem s výzkumnými organizacemi, administruje mimo jiné dotační titul Inovační vouchery Ústeckého kraje. Pro motivaci k podnikání a vzdělávání přinesl ICUK do regionu řadu akcí – mj. festival startupů Festup, večery neúspěchů úspěšných Fuckup Night anebo kreativní víkendy nad otevřenými daty Ústí City Hackathon. ICUK mj. domluvil a rozběhl spolupráci UJEP a globální firmy Valeo na vývoji autonomních řídicích systémů a je rovněž hlavním koordinátorem úsilí testování autonomních aut v Ústí nad Labem. Vedle toho v expertní roli spolupracuje na projektu Restart a podílí se na přípravě a aktualizaci regionálních inovačních strategií (RIS a RIS3) atp.  ICUK založily Ústecký kraj, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a Krajská hospodářská komora Ústeckého kraje v listopadu roku 2015, plnohodnotně centrum funguje od září 2016.

Kontakt pro média: Ondřej Klein, klein@icuk.cz, 774 156 477

ICUK
Nové sídlo ICUK se nachází v ulici Velká Hradební vedle krajského úřadu

 

ICUK
Slavnostní stříhání pásky - uprostřed Martin Mata, ředitel ICUK

 

ICUK
Početné publikum v úvodu pozdravil i 1. náměstek hejtmana Martin Klika

 

ICUK
Martin Klika neskrýval radost z toho, že se projekt podařilo dotáhnout do zdárného konce

 
Zodpovídá: Ing. Martin Volf
Vytvořeno / změněno: 21.9.2020 / 21.9.2020
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém