Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Informace k cestám do zahraničí v souvislosti se šířením koronaviru ve světě

 
logo
V návaznosti na usnesení o vyhlášení nouzového stavu rozhodla vláda o přijetí krizových opatření v oblasti cestování do zahraničí.
Tisková zpráva ze dne 27. dubna 2020
 

 
 


V souvislosti s ukončením platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území České republiky Ministerstvo zahraničních věcí i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě.


Před případnou cestou do zahraničí Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně Ministerstvo zahraničních věcí důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.


Vláda rozšířila i okruh cizinců, kteří mohou za jasně stanovených podmínek vstoupit na území Česka. Usnesení vlády č. 443 ze dne 23. dubna 2020 navíc dává občanům České republiky možnost vyhnout se při návratu karanténě, pokud předloží maximálně čtyři dny starý negativní PCR test na COVID-19. U pendlerů končí povinnost vycestovat ve 14denním cyklu. Pokud pravidelně předloží negativní test, mohou cestovat za prací každý den. Informace o podmínkách vstupu do České republiky naleznete na webových stránkách Ministerstva vnitra.


12. března 2020 vláda usnesením č. 194 vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území České republiky nouzový stav od 12. března 2020 od 14 hodin na dobu 30 dnů. Nouzový stav Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky prodloužila do 30. dubna 2020 a zvažuje se jeho prodloužení do 25. května 2020.


Ministerstvo zahraničních věcí od počátku vyhlášení nouzového stavu doporučovalo občanům návrat ze zahraničí s využitím dostupných spojů. S ohledem na aktuální omezení letecké dopravy, uzavírání pozemních hranic doporučujeme pro přepravu do České republiky využít všech dostupných možností. V případě, že se Vám v těchto dnech nepodaří dopravu do České republiky zajistit, kontaktujte nejdříve příslušný zastupitelský úřad České republiky, případně horkou linku Ministerstva zahraničních věcí +420 224 183 100, +420 224 183 200.


V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu vstupují v platnost opatření uvedená v článku Ministerstva zahraničních věcí Otázky a odpovědi k vyhlášení nouzového stavu.


Informace o podmínkách ke vstupu do jednotlivých zemí jsou průběžně zveřejňovány na webových stránkách příslušných zastupitelských úřadů České republiky. 
Zodpovídá: Mgr. Hana Šťástková
Vytvořeno / změněno: 27.4.2020 / 27.4.2020

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém