Orientační nabídka


 

Jak je to doopravdy s ostravskými kaly v Ústeckém kraji

logo ÚK
Reakce na poplašné zprávy Deníku ohledně kalů z Ostravy

Problematiku ostravských lagun si už v roce 1996 vzala do své kompetence Vláda ČR. Ta je tedy zodpovědná za způsob jejich likvidace a ekologickou nezávadnost.
Posuzování vlivu likvidace lagun na životní prostředí zahájilo Ministerstvo životního prostředí v lednu 2006 a v únoru 2009 vydalo kladné stanovisko. V něm byly zároveň stanoveny podmínky likvidace, mimo jiné i transport po železnici a následné využití alternativního paliva u konečného odběratele.
 

 
 

V letech 2001 a 2003 přijala Vláda ČR usnesení ohledně zadání veřejné zakázky realizace nápravných opatření k lagunám z Ostravy. Veřejnou státní zakázku „Nápravná opatření – laguny Ostramo“ vysoutěžilo v srpnu 2004 sdružení Čistá Ostrava bez účasti Ústeckého kraje. Společnost GEOSAN GROUP jako člen sdružení Čistá Ostrava zodpovědného za likvidaci lagun, získala od Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, odboru životního prostředí, v únoru 2009 integrované povolení, kde byly stanoveny podmínky provozu zařízení pod názvem „Nápravná opatření – laguny Ostramo“. V rámci projektu likvidace přišel GEOSAN GROUP se záměrem spalování stabilizovaných kalů v cementárně Lafarge v Čížkovicích s využitím meziskladu na skládce CELIO u Litvínova.

 

Na základě žádosti společnosti CELIO, a.s. a v souladu s platnou legislativou vydal odbor životního prostředí Krajského úřadu Ústeckého kraje v září 2011 změnu integrovaného povolení, v rámci kterého stanovil velmi přísné podmínky pro skladování i jakost přepravovaného odpadu. Byl důsledně zajištěn systém vnějšího dohledu. Integrované povolení řeší i množství, jaké smí být dovezeno. Zároveň musí být splněny všechny požadavky krajského úřadu a dotčených správních úřadů, jako jsou Česká inspekce životního prostředí a Krajská hygienická stanice, směřující k eliminaci případných rizik spojených s dlouhodobým skladováním i přepravou tohoto odpadu na území Ústeckého kraje. Jednou z podmínek je pravidelný monitoring. Krajský úřad za účasti akreditované nezávislé laboratoře provádí pravidelně odběry a analýzy skladovaného odpadu.

 

Záměr spalovat tyto stabilizované kaly v Lafarge Cement Čížkovice byl posuzován již v rámci schvalovacího procesu posuzování vlivu na životní prostředí dle zákona č. 100/2001 Sb. vedené ministerstvem životního prostředí proto, že je tato cementárna schopna materiál bez problémů spálit, má na to nejvhodnější technologické vybavení. Spalovací zkouška zde úspěšně proběhla v roce 2007 a obdobné kaly cementárna již řadu let spaluje, neboť jí to umožňuje platné integrované povolení. Provoz a emisní limity jsou povoleny v souladu s nařízením vlády č. 354/2002 Sb., kterým se stanoví emisní limity a další podmínky pro spalování odpadu. Při spoluspalování odpadů jsou emisní limity nastaveny mnohem přísněji než při běžném provozu cementárny, podle ročních zpráv o plnění podmínek integrovaného povolení nebyly limity nikdy překročeny. Přesto ke spalování zatím nedochází. Za účasti krajského úřadu proběhne v cementárně ještě další spalovací zkouška, i když všechny dosavadní nepotvrdily zhoršení emisí nad povolené limity. Ze spalování odpadu v cementárně jsou emise srovnatelné nebo nižší, než by byly ze spalování uhlí.

 

Pravidelné kontroly na skládce CELIO i v čížkovické cementárně provádí krajský úřad i Česká inspekce životního prostředí. Krajský úřad postupuje vždy v souladu s platnou legislativou a nikdy by nevydal rozhodnutí, které by ohrožovalo zdraví občanů Ústeckého kraje nebo mělo negativní dopad na životní prostředí v regionu.

 

Vlastnosti upravených kalů z Ostravy nejsou v žádném případě horší, než řada jiných nebezpečných odpadů shodného typu, s nimiž je běžně v zařízeních CELIO nebo Lafarge Cement nakládáno již po mnoho let, a to zcela v souladu s národní i evropskou legislativou, počítaje v to například i odpadní kaly z lagun Chemopetrolu, které jsou místního původu. Pokud se v tisku objevují zprávy o mimořádné nebezpečnosti kalů ostravského původu, pak jsou to informace nepravdivé. Ve smyslu vydaného integrovaného povolení KÚ jsou tyto kaly považovány za nebezpečný odpad a je povinností provozovatele s nimi takto nakládat.

 

Připravil: OTI

 
Zodpovídá: RNDr. Zdeněk Rytíř
Vytvořeno / změněno: 7.11.2011 / 7.11.2011
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém