Orientační nabídka


 

Jak vidí vstup do Evropské unie zastupitelé Ústeckého kraje

Zeptali jsme se zástupců Ústeckého kraje, jak oni osobně vidí v hodině dvanácté náš vstup do unie a jaké plusy a mínusy od něj očekávají.
 

 
 

Jak vidí vstup do Evropské unie zastupitelé Ústeckého kraje

 

Za několik dní vstoupí Česká republika do Evropské unie. Tento krok více či méně ovlivní život každého z nás. Ústeckému kraji se vstupem do unie nabízí řada nových příležitostí. Kraj bude mít například možnost čerpat finanční prostředky pro své rozvojové programy ze strukturálních fondů. Díky úsilí krajských zastupitelů se v souvislosti se vstupem také zvýší počet hraničních přechodů, což by mělo přispět k oživení příhraničních oblastí. Oživení a nové příležitosti bude vstup zcela jistě znamenat i pro firmy a podnikatele.

Geografická poloha předurčuje náš kraj k roli jakési spojnice mezi Českou republikou a okolními státy. Tato úloha se v souvislosti se vstupem jistě jen posílí a dá se očekávat, že všechny klady či zápory s ním spojené se právě v našem regionu projeví ještě výrazněji. Zeptali jsme se zástupců Ústeckého kraje, jak oni osobně vidí v hodině dvanáctí náš vstup do unie a jaké plusy a mínusy od něj očekávají.

 

 

 

Petr Novotný, zastupitel (nezařazený)

 

Vstup České republiky do Evropské unie jsem vždy podporoval. Bohužel tento okamžik nastane až v době, kdy této výhody nebudu moci využít v takové míře, jak bych si představoval třeba před deseti lety. Snad ale budu moci uzavřít výhodnější životní pojištění než dnes nabízí naše pojišťovací instituce. Jsem přesvědčen, že vstup do EU znamená podstatně větší možnosti hlavně pro moje děti, a to ve větší možnosti uplatnění i v souvislosti s uznáváním našich vysokoškolských diplomů v ostatních státech unie. Jsem přesvědčen, že pro náš příhraniční region budou evropské granty znamenat další možnosti rozvoje.

Kdybych měl možnost ovlivnit podmínky, za jakých vstupujeme, prosazoval bych výhodnější podmínky pro nákup státní půdy našimi občany. Bylo by vhodnější, aby ti, co mají možnost tuto půdu využívat, ji získali před termínem, ve kterém bude prodej půdy v naší republice otevřen pro všechny občany Evropské unie.

Osobně se těším na cestování do zemí Evropské unie bez jakýchkoliv překážek a kontrol. A těším se i na dobrá a lacinější vína, která si budu moci koupit i v tuzemských obchodech, i když v souvislosti s tím musím říct, že naši vinaři se v EU jistě neztratí.

 

Stanislav Rybák, zastupitel (KSČM)

Jsem si vědom, že nikdy nic není jen černé nebo jen bílé.. Tedy i vstup do EU má jak na jedné straně některá pozitiva, tak bezesporu i negativa. Většina lidí, k nim se i já řadím, vidí pochopitelně spíše negativa. Vždyť ta se nás – občanů, budou především dotýkat. Jsou signalizována nejrůznější zdražování – a to nejen vlivem většího DPH u některých produktů, mluví se ale i o dalších negativech. O těch se téměř vůbec před referendem o vstupu do EU nemluvilo a není se tedy proč divit tomu, že je čím dál víc lidí spíše skeptických. Osobně tedy od vstupu do EU neočekávám nic světoborného.

Snad jen to, že budu moci opět jezdit za svými přáteli na Slovensko bez pasu.

Obavy jsou pochopitelně i ze ztráty suverenity naší země. Spory kolem euroústavy potvrzují oprávněnost těchto obav. Navíc k nim přistupuje i obava z „diktátu“ velkých

států. Zatím se podle mého názoru ukazuje, že celý proces integrace Evropy je spíše procesem nahrávajícím velkokapitálu, především nadnárodním korporacím. Navíc se ukazuje, že některé slibované výhody jsou čím dál zřetelněji pofidérní.

Pokládám se jak za internacionalistu, tak i za vlastence. Chápu na jedné straně nutnost integračních procesů, odpovídají současným podmínkám. Ale rád bych zůstal Čechem a nechci  být „Evropanem“. Někdo může namítnout, že je to přehnané – zkuste ale říci

někomu z USA, že nebude „Američan“, ale „Světoobčan“. Nevím tedy, proč bychom z národní hrdosti měli ustupovat.

 

Jana Ryšánková, zastupitelka (ČSSD)

            Výhody vstupu České republiky do Evropské unie dle mého názoru převažují nad nevýhodami. Velké změny se ovšem hned zrána 1. května 2004 nedočkáme. Lidé, kteří mají jazykové znalosti, jsou odborníky ve svém oboru a chtějí pracovat v zahraničí, už tam dávno pracují. Obrovský odliv „mozků“ ihned po vstupu do EU zkrátka neočekávám. Média v souvislosti se vstupem naší země do Evropské unie přinášejí zpravidla negativní pohledy na tuto záležitost, od upozorňování na možné zdražení výrobků a služeb přes domnělé krachy našich malých firem a zemědělců. Tyto obavy nesdílím, osobně se domnívám, že určité zdražení nastane až tehdy, pokud bychom se v budoucnu rozhodli přijmout společnou měnu. Samozřejmě, v květnu pocítíme zdražení některých výrobků a služeb, a to  v souvislosti s přijatou reformou veřejných rozpočtů a část nárůstu výdajů bude domácnostem kompenzována jednorázovými dávkami.

            Uznávám také, že ne pro všechny státy je členství v EU výhodné.  Norsko s obrovskými zásobami ropy, Švýcarsko jako ekonomicky vyspělá země, obě se rozhodly stát mimo společenství. Avšak náš stát se nachází v jiné situaci a zkušenosti z méně vyspělých zemí, které vstoupily do EU před námi, ukazují, že je u nově přistupujících zemí možné předpokládat podobný vývoj; také ČR má možnost získat finance na rozvoj v podporovaných oblastech. Z pozice předsedkyně krajské Komise pro regionální rozvoj a cestovní ruch vidím jako velmi přínosnou možnost získat prostředky na obnovu infrastruktury zejména u malých obcí. Nezapomínejme, že náš kraj je bohatý na přírodní krásy a kulturní a technické památky, chybí tu však kvalitní ubytovací kapacity, je třeba rozvíjet infrastrukturu cestovního ruchu a doplňkové služby. V odlehlých oblastech jako je Šluknovsko, některých oblastech Krušných hor, Labských pískovců nebo Českého středohoří se může turistický ruch stát jedním z nosných odvětví.  Bude proto velmi záležet na projektech, které ve vztahu k EU uplatníme. Důležité je, aby se kraj mohl konečně soustředit na svůj rozvoj, pomáhat ve financování zajímavých projektů obcím a podnikatelům, na rozdíl od současné situace, kdy především „lepíme díry v silnicích a opravujeme střechy na školách“. A ještě závěrem, pracuji v nadnárodní firmě a proto se těším, až začnou mizet někdy patrné předsudky našich kolegů ze západní Evropy vůči ostatním z postkomunistických zemí.  

 

Roman Kubr, zastupitel (ODS)

            Můj pohled na vstup České republiky do Evropské unie má dvě roviny - osobní a politickou. V té osobní jsem spokojený, je důležité, že začínáme skutečně patřit mezi vyspělé evropské státy a můžeme žít nadějí, že jako národ už nezažijeme tak krušné historické zvraty, jaké nás potkaly v minulosti. Bráno z té druhé roviny, politické, vadí mi, že ztrácíme tu svobodu, kterou jsme téměř patnáct let užívali. Nevíme do kolika příkazů, zákazů nebo omezení daných svobod občanů a jejich bytí vlastně jdeme.

Převažuje ale stránka, řekněme, lidská. Při posuzování těchto dvou rovin vnímám náš vstup jako pozitivum. Konečně patříme do Evropy, tam, kam jsme patřili už od pradávna, tady zkrátka nehraje důležitější roli politika, ale územní svázanost s Evropou. 

Dovolím si ještě pohled z pozice rodiny. Hlavní přínos vstupu České republiky do Evropské unie vidím pro mladší ročníky. Nám starším, svázaným se svou zemí, se otevírají cesty k jednoduššímu a ještě svobodnějšímu cestování, ale dětem, které dorůstají a těm dalším, pro ně tu bude jiný svět, než jaký jsme znali. Jim se přes Evropu otevírá celý svět pro všední život, oni už nebudou nuceny rozlišovat tu národnostní svébytnost, příslušnost k jednomu okresu, jednomu kraji.  A to je skutečně důležité.

 

 

 
Zodpovídá: 16877
Vytvořeno / změněno: 15.4.2004 / 15.4.2004
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém