TISKOVÁ ZPRÁVA ze dne 24. 4. 2007
Jiří Šulc: Z Číny může do Ústeckého kraje přijít řada investic
Hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc dnes rekapituloval pracovní cestu do ČLR, jíž se účastnil s delegací českých hejtmanů a jejich zástupců na pozvání tamní vlády a z níž se vrátil v pondělí 23. 4. 2007 v nočních hodinách. „Díky časovému posunu jsme cestou na dálný východ přišli o půl dne. Přicestovali jsme v 5 hodin ráno tamního času a na náš přílet prakticky navázal celodenní pracovní program,“ přiblížil první z Číny zážitky hejtman.
Zástupci 9 českých krajů odcestovali do ČLR v pondělí 16. dubna. Součástí pracovní návštěvy byla jednání na úrovni ministrů na vybraných ministerstvech, setkání s velvyslancem ČR v Pekingu nebo generálním konzulem ČR v Šanghaji. „Absolovovali jsme také schůzku s představiteli Čínského národního úřadu pro cestovní ruch nebo setkání s představiteli provincie Yunnan,“ konstatoval hejtman. Hostitelé do programu představitelů českých krajů ale zařadili také prohlídku Velké Čínské zdi, v Šanghaji jízdu superrychlým vlakem Maglev, který se pohybuje se na bázi magnetické levitace, nebo budoucí sportoviště Her letní olympiády 2008 v Pekingu.
„Odlétal jsem s plánem využít této nabídky a představit v Číně podnikatelské možnosti v Ústeckém kraji. Čínští investoři jsou v našem regionu zastoupeni, vzhledem k síle jejich kapitálu, jen minimálně. Poměrně známá je exportní aktivita TOSu Varnsdorf, jehož výrobky odebírají i v Šanghaji, stavbu prvního závodu mimo území Číny zahájila v Hrobčicích na Teplicku firma Shanghai Maling. Z dalších aktivit stojí za zmínku dlouhodobý zájem o vstup čínských firem do loďařského průmyslu na Labi, víme o jejich zájmu o loděnice i o plavební činnost,“ upřesnil hejtman s tím, že v průběhu schůzky zaznamenal zájem o informace spojené s možnostmi podnikání v Ústeckém kraji, zejména v souvislosti s obsazováním strategické průmyslové zóny Triangle. „Jsme uvyklí vnímat Čínu jako zem, která zažívá období hospodářského rozmachu. Pravdou ale je, že tato země již více než patnáct let produkuje HDP ve dvojciferných číslech a že její roční hospodaření končí v přebytcích několikaset bilionů juanů (pozn. současný kurz CZK : juan je na úrovni 1: 2,6). Jsem nakloněn představě, že by část těchto peněz skončila formou investic v našem kraji,“ konstatoval hejtman, který mimo jiné jednal v Šanghaji s generálním konzulem ČR Milanem Hubcejem o možnostech partnertství Ústeckého kraje s provincí An Hui, patřící do Šanghajské oblasti.
Provincie An Hui:
Provincie An Hui, zkráceným tvarem čínského názvu Wan se nachází v severozápadní části východní Číny v povodí řeky Jang-c´ a řeky Huai He. Má rozlohu více než 130 tisíc čtverečních km a 63 milionů 680 tisíc obyvatel. Její hlavní město: He Fei. (zdroj: http://czech.cri.cn/chinaabc/)
Připravil: František Janačík, kancelář hejtmana Ústeckého kraje
oddělení tiskových informací
Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem
tel. 475 657 788
janacik.f@kr-ustecky.cz