Orientační nabídka


 

Josefínské slavnosti přivítaly historická vojska z celé Evropy

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
web
Do bitev 18. století, mezi vojska a vše, co k nim patří, zavítali návštěvníci letošních Josefínských slavností, které proběhly v pátek a v sobotu v Terezíně, také za výrazné podpory Ústeckého kraje, jehož zastupitelé zařadili akci vzhledem k jejímu významu do programu Rodinného stříbra.
Tisková zpráva ze dne 1. října 2016
 

 
 

„Vážíme si podpory Ústeckého kraje, kterou našemu městu věnuje,“ řekl při zahájení hlavní den akce starosta Terezína Daniel Trapani. Jak dodala krajská radní pro oblast kultury a památkové péče Jitka Sachetová, která se osobně zúčastnila sobotního programu, Josefínské slavnosti svým významem dalece přesahují hranice regionu i České republiky. Potvrzuje to nejen účast zahraničních návštěvníků především z okolních zemí, ale také značný zájem ze strany mezinárodních historických vojenských nadšenců. Ani letos nechyběli například Němci, Poláci, Rakušané či Maďaři. Mezi čestnými hosty byli také zástupci partnerů města Terezín, německého města Strausberg a slovenské školy z Komárna.

Páteční večerní pochod vojsk pokračoval hlavním sobotním programem. Průvod historických vojenských jednotek zamířil přes město do pevnosti, kde připravil tisícovkám diváků úžasnou hodinovou podívanou v podobě dobývání pevnosti. Noční útok na pevnost přichystali organizátoři do večerních hodin.

V rámci slavností nechyběly ani doprovodné kulturní akce, ukázky historických řemesel a tradiční lidový jarmark.  Návštěvníci si mohli prohlédnout výstroj a výzbroj tehdejších armád a také opravené pevnostní stavby města Terezín. Na letošní Josefínské slavnosti navazuje nedělní bitva u Lovosic, kde si na velké louce pod Lovošem vojáci připomenou její 260. výročí.

Historie Josefínských slavností zahájila v roce 1999, kdy kluby vojenské historie pořádaly za účasti několika vojáků své akce a ukázky v částech pevnostního systému. Povodeň v roce 2002 je nakrátko přerušila a obnovené městské slavnosti se znovu konaly na přelomu září a října 2003. Podzimní termín již akci zůstal na počest slavnostního položení základní kamene pevnosti Josefem II. v říjnu 1780.

web
Starosta Terezína Daniel Trapani přivítal krajskou radní Jitku Sachetovou

web
Průvod historických vojsk prošel městem

web

web
Starosta Terezína zahájil sobotní hlavní program

web
Na bitvu se obě strany důkladně připravily

web
Situace na bojišti byla mnohdy nepřehledná

 

 

web
V zákopech byla žízeň

 

web
V závěru zůstalo na bojišti ležet mnoho padlých vojáků

 

web
Nechyběli ani zranění

 


 

web
Nakonec však všichni ve zdraví odešli ...

web
... i odjeli

web

 

 

 

 

 

 

 
Zodpovídá: Ing. Marie Logrová
Vytvořeno / změněno: 1.10.2016 / 1.10.2016 | Zveřejnit od-do: 1.10.2016-1.11.2016
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém