Orientační nabídka


 

Karlovarská Deklarace uhelných regionů získala podpisy zástupců jedenácti evropských zemí

Ústecký kraj se připojil ke Karlovarské Deklaraci uhelných regionů, kterou kromě českých uhelných regionů podepsali představitelé dalších devatenácti regionů z Německa, Polska, Irska, Slovenska, Španělska, Slovinska, Finska, Řecka, Bulharska a Rumunska. Slavnostní akt podpisu deklarace byl součástí konference Platformy uhelných regionů v transformaci, která se tento týden konala v Bruselu.
Tisková zpráva z 25. října 2023
Setkání uhelných regionů
 

 
 
„Podpis deklarace je prvním krokem k vyjednávání podmínek podpory Evropské unie pro uhelné regiony na další programové období EU po roce 2027. Přestože je teprve rok 2023, jednání o dalším směřování Evropské unie a jejím rozpočtu v novém programovém období již započala. Již nyní se proto musíme bavit o další podpoře pro náš kraj. Jak na národní úrovni s příslušnými resorty, tak přímo s evropskými orgány. Zapojit chceme také regionální hráče. Za velmi důležitou považujeme i participaci mladých lidí a umožnit jim sdílet své názory na budoucnost kraje“, uvádí Iva Dvořáková, radní Ústeckého kraje pro oblast přípravy a realizace projektů. Ta také zastupuje Ústecký, Moravskoslezský a Karlovarský kraj v pracovní skupině Ministerstva pro místní rozvoj Koheze 2028+, která řeší nastavení finanční podpory z rozpočtu Evropské unie pro Českou republiku.

Deklarace usiluje zejména o to, aby se i po roce 2027 nadále z rozpočtu EU finančně podporovaly uhelné regiony v jejich transformaci v souvislosti s odchodem od uhelných energetických zdrojů. Dokument apeluje také na zjednodušení administrace čerpání dotačních programů. Signovaná deklarace je jedním z výstupů čtvrtého výročního politického dialogu Iniciativy Evropské unie pro uhelné regiony v transformaci, který se konal letos v červnu v Karlových Varech.

V rámci konference sdíleli zástupci přítomných států a regionů své zkušenosti s procesem transformace v souvislosti s přechodem na nízkouhlíkovou ekonomiku a naplňování cílů Green Deal. 

Slavnostní akt podepsání deklarace
Slavnostní akt podepsání deklarace

Zástupci evropských zemí prezentovali své zkušenosti s procesem transformace
Zástupci evropských zemí prezentovali své zkušenosti s procesem transformace

 


 
Zodpovídá: Mgr.et Bc. Ondřej Nitsch
Vytvořeno / změněno: 25.10.2023 / 25.10.2023
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém