Orientační nabídka


 

“Káva s párou“ v Litoměřicích získala prestižní cenu projektu Má vlast cestami proměn

foto
Setkání srdcí prozářilo Vyšehrad. Za zvuků fanfáry a československé hymny v podání sólisty opery Národního divadla Luďka Veleho začal 10. ročník národní putovní výstavy Má vlast cestami proměn. Na Vyšehradě se poprvé představilo 121 panelů proměn z celé naší vlasti. Za Ústecký kraj se akce zúčastnila radní pro kulturu Jitka Sachetová.
 

 
 

Letošní slavnostní zahájení proběhlo ve stylu první republiky. Historický kabriolet Tatra 75 přivezl před pódium vzácné osobnosti – patronku výstavy paní Blanku Stehlíkovou a herce ze seriálu První republika Veroniku Arichtevu a Jana Vlasáka.

Veřejnost svým hlasováním na internetu zvolila vítěze 9. ročníku. Vítězství putovalo právě do Ústeckého kraje. První místo získal areál „Káva s párou“ v Litoměřicích, vybudovaný ve zrušené vlakové stanici. Na druhém místě skončila boží muka v Klokočí-Fialníku a na třetím Ostrava-Hrabůvka za renovaci tzv. Jubilejní kolonie.  Odborná porota v čele s arch. Pleskotem letos ocenila celkem 13 proměn, 10 jako příkladné proměny, Machův včelín v Krušlově a Archeopark v Pavlově získaly zvláštní uznání poroty a vitrážový kostel v Libyni byl prohlášen za mimořádný počin.

Jako každoročně proběhl ústřední akt dne – setkání Srdcí krajů a předání Srdce vlasti. Představitelé krajů nám při Setkání srdcí sdělili, proč bylo v minulém roce srdíčku jejich kraje tak dobře. Srdce vlasti letos předal hlavní partnerský kraj 9. ročníku, Liberecký, letošnímu hlavnímu partnerovi – kraji Olomouckému. Srdcím krajů se také daří dobře. Sílí každou pozitivní proměnou zanedbaného místa a každým setkáním s otevřenými, přímými a srdečnými lidmi. Předáním Srdce vlasti byl uzavřen 9. ročník a otevřen ten jubilejní, desátý. Výstavu opět zahájila patronka výstavy paní Blanka Stehlíková.  

Do letošního ročníku se přihlásilo 121 míst, které prošly proměnou a z rozbitých, zničených a někdy i zapomenutých se staly objekty a místa v krajině, které znovu našly smysl existence, i když někdy odlišný, než byl ten původní. Za každou z proměn stojí jména a příběhy lidí, kterým je vlastní úcta k naší zemi, úcta k odkazu předků a odpovědnost za věci budoucí. Jen v den zahájení byly na Vyšehradě k vidění všechny proměny najednou. Aktuální pohyb jednotlivých kolekcí můžete sledovat na http://cestamipromen.cz/kam-za-vystavou. Kolekce, které na Vyšehradě zatím zůstávají, budou vidění do 20. 6. v Karlachových sadech. Poté se i ony rozjedou do svých krajů.  

foto

Zahájení jubilejního desátého ročníku se neslo v prvorepublikovém duchu

foto

foto
Krajská radní pro kulturu Jitka Sachetová.

foto
Tradiční setkání kamenných srdcí na Vyšehradě.

foto

foto

foto

Proměny budou putovat po České republice.

 


  
Zodpovídá: Mgr. Markéta Voleníková
Vytvořeno / změněno: 7.6.2018 / 7.6.2018
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 02 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém