Orientační nabídka


 

Kdo má odpovědnost za situaci v Libčevsi?

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
Kdo má odpovědnost za situaci v Libčevsi?
Komentář hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Šulce k informacím publikovaným v souvislosti s odpadem nelegálně dovezeným do obce Libčeves.
 

 
 

TISKOVÁ ZPRÁVA ze dne 25.4.2006

 

Kdo má odpovědnost za situaci v Libčevsi?

 

 

V případě odpadu  v Libčevsi se už poněkolikáté opět objevily zaručené a jak jinak než „fundované“ výpovědi pražských politiků o tom, kdo by měl situaci řešit. Z jejich prohlášení vyplývá jediné - nikdy to není stát a současná vláda. Jedním z posledních, kdo se potřeboval vyslovit, je předseda Strany zelených Martin Bursík. V deníku Právo ze dne 18.4.2006  v článku V Libčevsi potřetí hořel německý odpad říká : „Nejaktivnější měl být ale při řešení tohoto problému hejtman kraje…Základní odpovědnost má obec ve spolupráci s krajem.“

     Obvinění z nečinnosti kategoricky odmítám. Na Ministerstvo životního prostředí jsem poslal tři dopisy, s ministrem Ambrozkem jsem se osobně sešel. Místo toho, aby vláda jednala ve prospěch obyvatel Libčevse a podle zákona nechala nelegální odpad z místa odvézt, rozhodla se pro dlouhé vyjednávání s německou stranou o podmínkách odvozu odpadů. Poskytla jí tak prakticky nekonečný prostor pro manévrování a kladení požadavků. Neumím řešit nečinnost příslušných orgánů státu a ministerstev. Jedinou poslední aktivitou, kterou můžu udělat, je trestní oznámení za nečinnost na Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo vnitra a Ministerstvo financí.

     Bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík evidentně nezná zákon o odpadech a vyzývá mne, abych si jej přečetl. Kdyby jej dobře četl on, jistě by věděl, že podle ustanovení zákona o odpadech je příslušným správním úřadem pro přeshraniční přepravu odpadů a kontaktním subjektem za Českou republiku Ministerstvo životního prostředí. V zákoně je stanoveno, že ministerstvo vykonává funkci příslušného správního úřadu a kontaktního subjektu pro přeshraniční přepravu odpadů a také to, že ministerstvo rozhoduje o povinnosti zabezpečit šetrné odstranění nebo využití odpadů a o povinnosti uhradit náklady.

     Podle nařízení Rady EHS (č. 259/93) o dozoru nad přepravou odpadů v rámci Evropského společenství, zajišťuje Ministerstvo životního prostředí likvidaci v České republice, pokud je za nepovolenou přepravu odpovědný český příjemce.

     Až si pan Bursík zákon o odpadech skutečně prostuduje, zjistí, že tímto zákonem a souvisejícími právními předpisy nejsou pro Ústecký kraj ani Krajský úřad Ústeckého kraje stanoveny žádné kompetence ve věci nakládání s odpady z nepovolené přeshraniční přepravy a zajištění vrácení odpadu zpět do země původu či v krajním případě zajištění odstranění či využití odpadů je plně v kompetenci Ministerstva životního prostředí! V předvolební kampani a boji o zviditelňování je však každá rána dobrá. Lidé v Ústeckém kraji si toho ale dobře všímají a pražským radilům jistě už brzy vystaví patřičný účet.    

 

Ing. Jiří Šulc

hejtman Ústeckého kraje

 

 
Zodpovídá: administrátor
Vytvořeno / změněno: 28.4.2006 / 28.4.2006 | Zveřejnit od-do: 28.4.2006-28.5.2006
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém