Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

KDYŽ NEPŘIJDE HORA K MOHAMEDOVI, MUSÍ MOHAMED K HOŘE aneb DIGITÁLNÍ DEN VĚDY A UMĚNÍ jako dárek ke Dni dětí

 
UJEP
Každoroční Den vědy a umění, pořádaný ústeckou univerzitou za podpory Ústeckého kraje vždy v květnu na Kostelním náměstí v centru Ústí nad Labem, se letos díky COVID-19 nemohl uskutečnit.
Tisková zpráva ze dne 1. června 2020
 

 
 

Nová doba ale pracovníky UJEP naučila velmi rychle novým způsobům, a tak se i ti, odpovědní za PR, rychle otřepali a vymysleli, jak to dětem a studentům ze základních a středních škol, tradičním návštěvníkům této akce, vynahradit. Na světě byl Digitální den vědy a umění. „Každá z našich 8 fakult připravila krátké video o něčem zajímavém z jejich oboru,“ popisuje letošní digitální formu Dne vědy a umění prorektor pro vnější vztahy prof. Pavel Doulík.

Co bude UJEP dávat?

Přírodovědecká fakulta pro děti natočila návod, jak si vypěstovat ze semínek rostlinky, a také zábavné experimenty (nejen s vakuem). „Můžete se ale těšit i na zajímavé video demonstrující, jak si lze i s pomocí běžných kuchyňských ingrediencí vyextrahovat vlastní DNA,“ láká ke zhlédnutí PR pracovnice rektorátu Michaela Hnidová.

Pedagogická fakulta vsadila na zájem dětí o tajemno a natočila krátkometrážní horor Kreslení do tmy. Fakulta životního prostředí zase ukazuje, jak souvisí kvalita půdy s dnes tolik skloňovaným zadržováním vody v krajině. Filozofická fakulta přišla s (takřka divadelní) hrou na téma německých slov v češtině či s povídáním o rodových kořenech. Dává ale také např. ukázku východofríského čajového rituálu.

„Fakulta zdravotnických studií videi demonstruje záchranu života při srdeční zástavě, ale také např. ukazuje, k čemu jsou nám nohy a jaká je škoda, že na ně v dnešní usezené době vlastně tak trochu zapomínáme,“ uvádí dále Michaela.

Fakulta sociálně ekonomická představuje v krásně animovaném videu základní pojmy moderního urbanismu a fakulta umění a designu se s dětmi dělí o tipy, jak fotit při použití jednoduchých DIY filtrů a efektů.

Do projektu Digitálního dne vědy a umění se s video tutoriálem japonské knižní vazby zapojila i Vědecká knihovna UJEP. A můžeme sem, s laskavým svolením autora, zahrnout i samostatný projekt „Kolem světa za 7 týdnů“ známého sportovního moderátora, sportovce, maséra a učitele v jedné osobě, Davida Cihláře z Pedagogické fakulty UJEP, který je (za normálních okolností) již několik let „dvorním“ moderátorem Dne vědy a umění. „David přišel se sérií živých rozhovorů s ústeckými sportovci o jejich zkušenostech se sportováním a závoděním na různých světových kontinentech. Mnozí žáci a studenti tento seriál v posledních týdnech jistě zaznamenali na sociální síti Instagram,“ upozorňuje Anna Škopková z Oddělení marketingu a propagace UJEP.

Co se týče sociálních sítí, na ty je v jednotlivých videích (pomocí hashtagů a dalších odkazů) také pamatováno. Poutají pozornost mladých diváků k dalším univerzitním a fakultním komunikačním kanálům, aby ukázaly cestu a naznačily možnosti dalšího vzdělávání, třeba právě na univerzitě severu.

„Celý ‚náhradní‘ program Dne vědy a umění univerzita spouští přesně 1. června, na Den dětí, a věnujeme ho dětem, jejich rodičům, i učitelkám a učitelům, kteří to v minulých měsících neměli a stále ještě nemají vůbec jednoduché. Věříme, že budou mít z naší snahy o popularizaci vědy, vzdělávání a poznání obecně, radost i užitek,“ vysvětluje prorektor Pavel Doulík.

Natočená videa bude UJEP v následujících dnech a týdnech postupně zveřejňovat na komunikačních kanálech UJEP (Youtube, Facebook, Instagram) a budou také umístěna na webové stránce www.dvu.ujep.cz tak, aby k ní žáci, žákyně i jejich učitelky a učitelé měli přístup a mohli si je kdykoli znovu pustit.

UJEP
Studenti Přírodovědecké fakulty UJEP připravují video

 
Zodpovídá: Ing. Martin Volf
Vytvořeno / změněno: 1.6.2020 / 1.6.2020

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém