Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Kultura a památková péče

 

Kniha Stanislava Štýse „Návraty vypůjčené krajiny“ mapuje jeho celoživotní dílo

 
Stanislav Štýs
Váží 4 kilogramy, má 368 stran, a jsou v ní zobrazeny proměny hornických oblastí v Ústeckém kraji za několik posledních desítek let. Na svět přišla zcela výjimečná – a to nejen svou velikostí – kniha „Návraty vypůjčené krajiny“ předního odborníka na rekultivace po těžbě hnědého uhlí Stanislava Štýse.
Tisková zpráva ze dne 1. října 2020
 

 
 

Křest knihy proběhl v Oblastním muzeu a galerii v Mostě, příspěvkové organizaci Ústeckého kraje. Použita k němu byla symbolicky voda z nedalekého jezera Most, které je rovněž rekultivovanou a nedávno veřejnosti znovu zpřístupněnou vodní plochou. Aktivity směřující k vydání první česko-anglické rekultivační publikace významně podpořil Ústecký kraj.

Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček k této knize uvedl: „Celoživotní práce pana Stanislava Štýse je pro mne jeden z největších pokladů našeho kraje. Ta neskutečná urputnost, se kterou už desítky let soustavně a vytrvale navrací území a plochy hlušin, výsypek a bývalých lomů zpět, je neuvěřitelná. Ta místa jsou dnes od přírodního okolí takřka nerozlišitelná. Mnohde je druhová skladba a rozmanitost ještě větší, krajina získala víc, než jí bylo odebráno. Bez emocí se o této činnosti mluvit nedá. Je úžasné, že už v dobách, kdy byli ještě všichni ponořeni do úkolů spjatých s těžbou a průmyslem, tu zároveň byli lidé jako pan Štýs, kteří mysleli daleko za horizont tehdejší doby a už ve svých vizích a plánech místo lomu s obrovskými stroji viděli klidné jezero, místo nekonečných hald hlušiny lesy. Krajině bylo třeba pomoci a prostřednictvím autora této knihy se jí dostalo té největší a nejlepší péče. S panem Štýsem jsem se osobně setkal poprvé na půdě Evropského parlamentu v říjnu roku 2013, kde jsem měl tu čest zahajovat jeho výstavu pod názvem Proměny těžební krajiny Ústeckého kraje – rekultivace a revitalizace oblastí postižených povrchovou těžbou. Za jeho nesporné zásluhy o rozvoj státu a územního samosprávného celku podala Rada Ústeckého kraje návrh prezidentu republiky Miloši Zemanovi na udělení státního vyznamenání, které mu bylo následně uděleno. Ústecký kraj se stal jedním z hlavních partnerů unikátní výstavy na Pražském hradě s názvem Země znovuzrozená. Stanislav Štýs je rovněž prvním laureátem Ceny hejtmana Ústeckého kraje. V mnohém se pro mne stal vzorem. Svou erudicí, přesvědčivostí, přirozenou autoritou, schopností své nápady a plány přes veškeré problémy uvádět do života. I nyní mě nepřestává udivovat svou vitalitou, mentální svěžestí, ale také touhou učit se stále nové věci a držet krok s těmi nejnovějšími výzkumy a poznatky. Důsledná péče o životní prostředí a jeho kvalitativní ukazatele jsou pro něj něčím, co mu neumožňuje být spokojený se svými dosavadními poznatky a jednoduše řečeno zůstat na místě. Jeho touha a potřeba předávat své znalosti a zkušenosti zejména mladým lidem je ohromující. Velmi dobře si uvědomuje, že právě výchova mladé generace je způsob, jak realizace jeho díla může pokračovat. Přestože je jeho dílo mimořádné, ještě zdaleka nemůžeme mluvit o jeho završení.“

Lidé si mohou v publikaci prohlédnout, jak se měnila a mění krajina pod Krušnými horami. A že rekultivace nejsou pouhým záplatováním, ale jsou součástí procesu, kde se od samého počátku těžby počítá s tím, jak se místo bude jednou po ukončení dobývání uhlí využívat.

Stanislav Štýs
Titulní strana knihy Stanislava Štýse

 
Zodpovídá: Ing. Martin Volf
Vytvořeno / změněno: 1.10.2020 / 1.10.2020

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Tematická nabídka: Kultura a památková péče

Přeskočit nabídku
 

Informace v patě

Garant sekce: Karina Strnadová

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém