ODPOVĚĎ NA DOTAZ Literární Noviny (Tereza Šimůnková) ze dne 2. 3. 2005
Dotaz (v původním znění):
Dobrý den paní Žatecká (pane Janačíku), potřebovala bych odpovědět na tři otázky:
1. Kolik tun uhlí se odhaduje pod obcemi Horní Jiřetín a Černice a jaké je kvality?
2. Počítá Ústecký kraj ve svém územním plánu s variantami bourání vesnic kvůli rozšíření těžby a čím se od sebe jednotlivé varianty liší? (co se týče objemu vytěženého uhlí)
3. Jakým způsobem bude krajský úřad reagovat na výsledky pátečního jiřetínského referenda?
Odpověď:
1. V předpolí současné horní hrany hnědouhelného lomu ČSA (Mostecká uhelná společnost, a.s.) je za územně ekologickými limity stanovenými vládou možno vytěžit 255,6 milionů tun hnědého uhlí s výhřevností vyšší než z lomů ve Vršanech, Libouši a Bílině.
2. V současné době je zpracováno
několik variant konceptu Územního plánu VÚC Ústeckého kraje, tyto varianty
obsahují mimo jiné i různé hranice limitů hnědouhelné těžby. Pro současnost je
rozhodující, že se jedná o dokumenty ve vlastnictví firem které je vypracovaly
a doposud nebyly projednány a odsouhlaseny krajskou samosprávou (Radou a
Zastupitelstvem Ústeckého kraje). Dále je třeba brát v úvahu, že v současné
době je v platnosti Územní plán Velkého územního celku
3. Krajskému úřadu Ústeckého kraje, vykonávajícímu v území státní správu v tzv. přenesené působnosti, nepřísluší komentovat rozhodnutí přijatá samosprávami. Představitelé Ústeckého kraje usilují o vytváření co nejlepších podmínek pro život jeho obyvatel a co nejodpovědněji využívají možnosti, které jim dává zákon. Ústecký kraj je mimo jiné neopominutelným účastníkem řízení při posuzování vlivů záměrů na životní prostředí a při rozhodování se řídí zásadou, že je nutno vycházet vstříc požadavkům a podmínkám obcí, což také znamená, že dosud při všech projednáváních záměrů těžařů nerostných surovin, včetně uhelných společností, kraj tvrdě vyžadoval doplnění záměrů o komplexní návrh revitalizace území dotčeného těžbou. Hejtman Jiří Šulc už v dřívějších prohlášeních uvedl, že Ústecký kraj se bude stavět proti možnosti vyvlastnění pozemků pro účely těžby, bude se opírat o platné územní plány obcí a budoucí Územní plán VÚC Ústeckého kraje. Podle platného právního systému naší republiky je nutnou podmínkou případného řízení o vyvlastnění soulad se schválenou územně plánovací dokumentací.
Vydala: Mgr. Romana Žatecká, tisková mluvčí Ústeckého kraje
Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem
tel. 475 657 754, mobil 603 192 631
e-mail: zatecka.r@kr-ustecky.cz