Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Komise Rady Asociace krajů pro sociální záležitosti jednala o situaci v sociálních službách

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
 
V úterý 10. a ve středu 11. února zasedala v Karlových Varech Komise Rady Asociace krajů pro sociální záležitosti, ve které Ústecký kraj zastupuje členka rady kraje Jana Ryšánková. Hlavním bodem setkání bylo vzhledem k současné situaci jednání se zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí týkající se dofinancování sociálních služeb v krajích a také připravovaná novela Zákona o sociálních službách.
 

 
 

V úterý 10. a ve středu 11. února zasedala v Karlových Varech Komise Rady Asociace krajů pro sociální záležitosti, ve které Ústecký kraj zastupuje členka rady kraje Jana Ryšánková. Hlavním bodem setkání bylo vzhledem k současné situaci jednání se zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí týkající se dofinancování sociálních služeb v krajích a také připravovaná novela Zákona o sociálních službách.

      Členové komise se navzájem seznámili se situací v sociálních službách ve svých krajích. „Konstatovali jsme, že situace je ve všech regionech obdobná. Meziroční snížení financí do sociálních služeb se pohybuje kolem 40   50 procent, u krajských zařízení se finance snížily o 60 i více procent. Ke krácení došlo u všech nemandatorních výdajů státního rozpočtu, v případě dotací od  Ministerstva práce a sociálních věcí došlo v průměru ke krácení o 67% rozpočtu oproti loňskému roku,“  uvedla Jana Ryšánková. Ministerstvo práce a sociálních věcí ústy svého ministra Petra Nečase přislíbilo, že do konce prvního pololetí uvolní z rezervního fondu 1,5 miliardy korun na dofinancování sociálních služeb, podle komise je to ale pozdě: „Kraje – včetně Ústeckého - musí svým příspěvkovým organizacím v sociální oblasti poskytovat návratné finanční výpomoci,“ říká opět členka Rady Ústeckého kraje Jana Ryšánková a dodává: “Komise se proto dohodla, že kraje by měly společně protestovat. Navíc 1,5 miliardy problémy sociálních služeb nevyřeší. Dotace do tohoto sektoru budou stále o miliardu nižší než vloni. Pokud si k tomu přičteme navýšení cen energií a stagnaci mezd v sociálním sektoru, je jasné, že situace je více než vážná. Je zřejmé, že současný systém financování sociálních služeb je nadále neudržitelný.“ Kraje proto budou společně připomínkovat novelu zákona o sociálních službách a snažit se dostat financování prostřednictvím rozpočtového určení daní pod krajskou samosprávu. „Ministerstvo, podle našeho názoru, není schopno objektivně posoudit – jak ostatně sami zástupci přiznali - které služby od jiných poskytovatelů jsou v kraji potřebné a které jen systém zneužívají. Stejně tak nejsou úředníci z ministerstva schopni posoudit krajská zařízení a objektivně jim přidělovat finance.“

      Členové Komise Rady Asociace krajů pro sociální záležitosti na svém karlovarském zasedání také konstatovali, že situace je vážná i vzhledem k tomu, že situace v sociálních službách znejistila také řadu zaměstnanců v krajských zařízeních. Existuje tak nebezpečí, že kraje přijdou o vzdělané a zkušené pracovníky z této oblasti. „Přitom právě pracovníci s dostatečnou kvalifikací a zkušenostmi se již dnes velmi obtížně hledají,“ uzavírá Jana Ryšánková.  

 
Zodpovídá: Mgr. Veronika Kindlová
Vytvořeno / změněno: 12.2.2009 / 12.2.2009 | Zveřejnit od-do: 12.2.2009-12.3.2009

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém