V první polovině roku 2025 se zároveň otevřou výzvy, které podpoří rozvoj regionu. Podpora regionálního školství II, s alokací 700 milionů korun, je určena zejména pro základní školy. Ty budou moci modernizovat odborné učebny, zázemí či sportoviště. Do vymezeného území zasaženého těžbou uhlí bude směřovat hned dvojice výzev. První z nich podpoří iniciaci tvorby projektů, druhá se zaměří na realizační fázi a výstavbu infrastruktury pro oblast kultury, veřejných služeb či sportu i rekreace.
Klíčovým tématem jednání platformy RSK není pouze současné programové období, ale již příprava období návazného 2028+.
Zástupce MMR ČR představil pozici ČR k politice soudržnosti 2028+ a možné směry, kterými se bude debata ubírat. Zdůraznil priority, které aktuálně rezonují na evropské půdě i skutečnost, že prostředků na kohezní politiku významně ubude. Neopomenul zmínit ani Akční plán Strategie regionálního rozvoje 2025-2027 a aktualizaci na úrovni vymezení státem podporovaných regionů. Tato skutečnost znamená rozšíření Hospodářsky a sociálně ohrožených území v Ústeckém kraji (HSOÚ) i o ORP Bílina.
V kontextu
HSOÚ byly na plénu představeny i finální výstupy více než tříletého úsilí o zmapování i analýzu území. Ty budou následně využity pro tvorbu nové Strategie rozvoje kraje 2028+.
Bližší informace z proběhlého zasedání, včetně prezentací a dalších podkladů, naleznete na stránkách Regionální stálé konference ÚK
ZDE.

Zleva: hejtman Ústeckého kraje Richard Brabec, náměstek pro oblast životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova Tomáš Kirbs a Iva Dvořáková, předsedkyně výboru pro transformaci kraje

Na konferenci byl i Vlastimil Skála, radní pro oblasti regionálního rozvoje, cestovního ruchu, kultury a památkové péče

V prostorách ICÚK se konal 52. ročník Regionální stálé konference Ústeckého kraje