Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Kraj chce od MPSV do konce května vyjádření k dofinancování sociálních služeb

 
logo ÚK
Ústeckému kraji stále chybí více než 345 milionů korun na sociální služby. O finance, které měly na provoz v letošním roce přijít od státu, se již od začátku roku pře vedení kraje i Asociace krajů ČR, protože situace je podobná i v ostatních částech republiky. Dofinancování se týká krajských příspěvkových organizací i těch městských a neziskových. Některé organizace hlásí, že finance postačí pouze do září.
Tisková zpráva ze dne 28. května 2019
 

 
 

Výpadek byl způsobem vládním nařízení navýšení platu zaměstnanců z 5% na 7% a také navýšením ohodnocení zvláštních příplatků. K vládnímu nařízení ovšem došlo až v době, kdy měly všechny organizace na provoz i mzdy pro rok 2019 požádáno a s navýšením tedy ve svých výpočtech nepočítaly.

„Jednali jsme spolu s Asociací krajů s ministerstvem práce a sociálních. Snad se nám podařilo přesvědčit ministerstvo, že na dofinancování služeb peníze krajům opravdu chybějí, jasno chceme mít nejpozději do pátku. Opravdu by se mohlo stát, že by nám v září poskytovatelé pobytových sociálních služeb předali klíče a řekli, ať se o klienty postaráme. Aktuálně si bohužel neumím představit, že by finance šly z krajského rozpočtu,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast financí Martin Klika s tím, že jen na pobytové služby by bylo nutné doplatit cca 260 milionů korun.


Pro rok 2019 byly náklady na sociální služby v Ústeckém kraji celkem vyčísleny na 4,3 miliardy korun, z toho mzdy tvoří 3,2 miliardy korun. „Dotace od MPSV tvoří necelou 1,5 miliardy korun, tedy jen třetinu reálných nákladů. Když peníze nepřijdou, reálně po půl roce hrozí, že poskytovatelé služeb některé typy uzavřou a budou se obracet na kraj, města a obce, zda by jim nepomohly s dofinancováním,“ řekl krajní radní pro oblast sociálních věcí Miroslav Andrt.

Zcela poslední možností by bylo ohrožení pracovních míst v sociálních službách, které by se v krajním případě týkalo zhruba 1 400 úvazků.  „To může být pro náš kraj fatální. I kdyby se v příštím roce situace s financováním zlepšila, tak se obávám, že bude problém ty lidi přitáhnout zpátky,“ dodal radní. Domovu sociálních služeb v Litvínově zase podle jeho ředitele Vladimíra Vopelky zbývají peníze možná do konce října. „Mým úkolem je lidi uklidňovat a to zatím hodlám do posledního plnit. Jsme ovšem v situaci, kdy jako příspěvková organizace musíme navyšovat platy, ale nedostaneme na to peníze. Podepisuji lidem platové výměry, ale vím, že na to nemám peníze. Věřím, že ministerstvo konečně pochopí, jak vážná situace je,“ uvedl Vopelka, který má aktuálně 295 klientů v pobytových službách.

 
Zodpovídá: Ing. Lucie Dosedělová
Vytvořeno / změněno: 28.5.2019 / 28.5.2019 | Zveřejnit od: 28.5.2019

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Tematická nabídka: Média

Přeskočit nabídku
 

Informace v patě

Garant sekce:Ing. Lucie Dosedělová

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém