Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Cestovní ruch a turistika > Strategie rozvoje cestovního ruchu

 

Kraj podporuje spolupráci se Srbskem

 
Banát
Ústecký kraj již několik let úzce spolupracuje s regionem jižního Banátu v Srbsku. Na podzim letošního roku se potkali zástupci místních akčních skupin a společně diskutovali o problematice rozvoje venkova.
Tisková zpráva ze dne 2. října 2019
 

 
 

Ve dnech 19. – 21. září navštívil pracovní tým, vedený vedoucím odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu Pavlem Hajšmanem a vedoucí místní akční skupiny Český sever Evou Hamplovou, partnerský region v jižním Banátu v Srbsku. Setkání se uskutečnilo v oblasti, kde Ústecký kraj v roce 2017 za pomoci Krajské sítě MAS, pomáhal založit místní akční skupinu SELO PLUS, skládající se nyní z 51 obcí v území správních měst Vršac, Plandište a Bela Crkva.

Ke společné diskuzi se sešla česká delegace, zástupci obcí a místních akčních skupin z Ústeckého kraje, a členové SELO PLUS, aby zhodnotili uplynulé dva roky od zahájení spolupráce. Ředitelka SELO PLUS Daniela Bou ve své prezentaci představila úspěchy a problémy, na to navázala vedoucí MAS Český sever Eva Hamplová, která ve své prezentaci inspirovala srbské partnery zajímavými projekty. Zástupci města Vršac, radní pro venkovský rozvoj Slaviša Maksimović a člen Rady města pro ekonomický rozvoj Miroslav Stupar, se v diskuzi s vedoucím odboru regionálního rozvoje Pavlem Hajšmanem zajímali o problematiku odpadového hospodářství a likvidace odpadních vod na úrovni malých obcí a v roztroušené zástavbě, dále diskutovali o možnostech vícezdrojového financování infrastrukturních projektů a o cílené podpoře zejména rozvoje cestovního ruchu.

Dále se česká delegace setkala se zástupci Spolku Česká beseda Bělehrad. Předseda sdružení Milan Fürst představil historii Českého domu v Bělehradě a krajany, zejména architekty, stavitele a další významné Čechy, kteří v Srbsku zanechali své stopy. Zástupci české delegace vyjádřili podporu činnosti spolku a v diskuzi bylo rozvíjeno mnoho námětů na budoucí spolupráci.

Spolupráce se Srbskem byla již v roce 2011 stvrzena Memorandem o porozumění mezi Ústeckým krajem a městy Vršac, Bela Crkva, rozvojovou agenturou ve Zrenjaninu a Národním úřadem práce v Republice Srbsko, na které navázalo v roce 2018 Memorandum o spolupráci mezi Ústeckým krajem a Autonomní oblastí Vojvodina, deklarující společný zájem o prohloubení stávajících dlouhodobých přátelských vztahů a vůli k podpoře spolupráce v oblasti ekonomiky a obchodu, vědy, techniky a vzdělávání, zdravotnictví a sociální politiky, regionálního rozvoje, cestovního ruchu a kultury.

Podpora mezi místními akčními skupinami byla stvrzena v roce 2017, při příležitosti slavnostního otevření sídla místní akční skupiny SELO PLUS v obci Vlajkovać, partnerskými smlouvami mezi SELO PLUS a MAS Český sever a MAS Sdružení Západní Krušnohoří.

Reportáž z návštěvy české delegace můžete zhlédnout v čase 1:32 min na odkazu: https://youtu.be/GWqulJICjQc

Připravila: Mgr. Petra Ludwigová, odbor regionálního rozvoje

01
Prezentace spolupráce na radnici města Vršac (Slaviša Maksimović a Eva Hamplová).

02
Přijetí české delegace na obecním úřadu Plandište.

 

03

Setkání se sdružení Spolek Česká beseda Bělehrad (zprava Milan Fürst, Pavel Hajšman, Eva Hamplová).

04

Společné foto se členy české besedy a krajany před Českým domem v Bělehradu. Foto 4x: Mgr. Filip Mágr


 

 

 
Zodpovídá: Vít Hnízdil
Vytvořeno / změněno: 2.10.2019 / 2.10.2019 | Zveřejnit od: 2.10.2019

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém