Orientační nabídka


International


Hledat
 

Krajská knihovna v Ústí nad Labem nově láká čtenáře na kávu od Maryši

Po dvou měsících byla v prostorách Severočeské vědecké knihovny znovu otevřena literární kavárna, pojmenovaná Café Maryša. Noví provozovatelé mají zájem úzce spolupracovat s knihovnou i dalšími organizacemi. Kromě dobré kávy a zákusků z regionální produkce se zde návštěvníci mohou těšit i na pestrý kulturní program.
Tisková zpráva ze dne 7. září 2022
SVK ÚL
 

 
 

Návštěvníci a čtenáři Severočeské vědecké knihovny si mohou od pondělí 5. září 2022 opět zpříjemnit návštěvu této kulturně-vzdělávací instituce posezením u dobré kávy. Po prázdninové pauze byl totiž obnoven provoz kavárny, jež se nachází ve Vědecké části knihovny na adrese Velká Hradební 49.

„Kavárna v knihovně vznikla v rámci rekonstrukce palácové vily C. H. Wolfruma, která byla ukončena na jaře roku 2019. Provozovatel, v jehož režii kavárna fungovala pod názvem Knihomolka, ukončil nájemní smlouvu na konci června letošního roku, a protože knihovna nemá kapacitu provozovat kavárnu sama, bylo jednou z našich hlavních priorit sehnat nového provozovatele, což se nám naštěstí během léta podařilo. Nová paní provozovatelka nás zaujala především promyšlenou a svěží koncepcí, nadšením spolupracovat s knihovnou i dalšími organizacemi a v neposlední řadě i originálním názvem Café Maryša,“ vysvětluje ředitelka knihovny Jana Linhartová.

„Název kavárny, jenž odkazuje na známé české drama bratří Mrštíků, jsme zvolili se záměrem jasně ukázat na to, že se jedná literární kavárnu, a na naši propojenost s knihovnou, v jejíchž krásných prostorách sídlíme,“ říká nová provozovatelka kavárny Jolana Vaverková a v návaznosti na zmiňované dílo žertem dodává, že se vynasnaží, aby zákazníci neodcházeli otrávení. Jejím zájmem je podporovat regionální produkci, čemuž odpovídá i nabídka kávy a dezertů. Zároveň by byla ráda, aby se pod jejím vedením z kavárny stalo příjemné a útulné místo vhodné jak pro práci, tak pro relaxaci.

První akcí, která se v prostorách Café Maryša uskutečnila ještě před jejím otevřením, byla 1. září 2022 vernisáž obrazů Barbory Mironidisové. Provoz kavárny pro veřejnost byl zahájen v pondělí 5. září 2022. Při této příležitosti si návštěvníci mohli poslechnout koncert ústeckého písničkáře Pavla Klimta.

Do konce září se v těchto prostorách uskuteční ještě čtení ze současných děl evropských autorů v podání herečky ústeckého Činoherního studia Marty Vítů. Akce bude pořádaná u příležitosti každoroční celorepublikové kampaně Noc Literatury a proběhne ve středu 21. září 2022 od 18:30 hodin.

Kavárna má otevřeno každý všední den od 8:30 do 18:30 hodin a v sobotu pak od 9:00 do 13:00 hodin. Provozovatelé počítají s tím, že otevírací doba bude podle potřeby operativně upravována, především kvůli realizaci kulturních akcí pro veřejnost.

Text: Jan Černecký, Oddělení komunikace SVKUL

Zahájení provozu kavárny uvedl koncert ústeckého písničkáře Pavla Klimta
Zahájení provozu kavárny uvedl koncert ústeckého písničkáře Pavla Klimta

 

Zahájení provozu kavárny uvedl koncert ústeckého písničkáře Pavla Klimta

 

Odkazy

 
Zodpovídá: Ing. Martin Volf
Vytvořeno / změněno: 7.9.2022 / 7.9.2022
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 02 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém

 

Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies