Jedním z hlavních cílů Krajské koncepce rizikového chování dětí a mládeže v Ústeckém kraji na období 2023-2028 v oblasti koordinace je podporovat multioborovou spolupráci v kraji – pravidelnou spolupráci všech místních aktérů, kteří pracují s dětmi a mládeží, v oblasti evaluace pak kontinuálně mapovat potřeby škol oblasti primární prevence a podpory duševního zdraví.
Na tyto cíle jsou navázány aktivity jako např. poskytování vzájemného přehledu služeb a zařízení poskytujících primární prevenci. V rámci platformy by se měla rozvíjet spolupráce, přenos informací z oblasti primární prevence a duševního zdraví. Setkání nabízí prostor pro sdílení zkušeností, příkladů dobré praxe a podporuje vytváření vazeb subjektů realizujících či spolupodílejících se na vytyčených prioritách.
Cílem je díky intenzivnější spolupráci mezi subjekty poskytujícími služby v oblasti primární prevence a všemi zainteresovanými aktéry efektivnější poskytování preventivních a intervenčních služeb ve školách v kraji. Dále vytvoření systémového přístupu k prevenci, který pomůže cíleněji zaměřit činnost subjektů v prevenci a přinese důkladnější přehled o reálném stavu prevence v kraji (dostupnost, návaznost, potřeby).
Zároveň bude navázána užší spolupráce všech zapojených aktérů v prevenci rizikového chování a podpoře duševního zdraví, mezi něž patří krajská školská koordinátorka prevence, krajská protidrogová manažerka, krajská manažerka prevence kriminality, zástupci oblastních metodiků prevence, zástupci neziskových organizací poskytujících preventivní programy v oblasti rizikového chování a duševního zdraví, zástupce orgánu sociálně-právní ochrany dětí, Policie ČR, středisek výchovné péče, probační a mediační služby, České školní inspekce, Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Národního pedagogického institutu a zástupci ředitelů škol, školních metodiků prevence, školních psychologů.
Krajská platforma prevence kriminality zasedala
na úřadě
Úvodního setkání se zúčastnila i krajská protidrogová manažerka