Všichni přítomní tak tichou vzpomínkou uctili památku šesti milionů nevinných lidí převážně židovského původu, kteří přišli během 2. světové války o život. Před 77 lety (27. ledna 1945) byl osvobozen nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor v polské Osvětimi. A právě tento den se stal Mezinárodním dnem památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Připomíná nám hrůzné události druhé světové války.
„Již nikdy nesmíme dopustit, aby lidé zažívali taková zvěrstva. Veďme proto naše děti k osvětě, aby i ony věděly, jakých nelidských činů jsou totalitní vlády schopné. Dovolte mi vzdát hold všem obětem holokaustu i jejich rodinám. Ať jejich odkaz žije ve vzpomínkách nás všech,“ uvedl při proslovu hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller.
Se svým projevem vystoupil také například ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek. Před pomníkem zazpívaly českou a izraelskou hymnu a také pár židovských písní děti z pěveckého sboru Poupata Teplice.
Za Ústecký kraj byl přítomen hejtman Jan Schiller, radní pro majetek a investice Tomáš Rieger, radní pro finance Jan Růžička, předsedkyně výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Zdenka Vachková, předsedkyně výboru pro národnostní menšiny Karolína Žákovská a předseda výboru pro kulturu a památkovou péči Vlastimil Skála.

Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (vlevo) spolu s předsedou Židovské obce Teplice Michaelem Lichtensteinem

Za Ústecký kraj položil hejtman Schiller k pomníku květinu

Lidé na náhrobek kladli kamínky. Kámen totiž přetrvá věky a stejně tak by měly trvat i vzpomínky

Vlevo pěvecký sbor Poupata Teplice

Zleva: Tomáš Rieger,
radní pro oblast majetku a investic, Zdenka
Vachková, předsedkyně výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost, Jan Růžička,
radní pro oblast financí, hejtman Jan Schiller, Karolína Žákovská, předsedkyně výboru pro národnostní menšiny a Vlastimil Skála, předseda výboru
pro kulturu a památkovou péči
