Orientační nabídka


 

Královské Litoměřice mají svou zlatou minci

Na litoměřickém hradě byla za účasti guvernéra České národní banky Aleše Michla a starosty Litoměřic Ladislava Chlupáče představena zlatá mince z cyklu Městské památkové rezervace, kterou královské město od ČNB dostalo jako jedno z deseti měst v republice. Na minci o nominální hodnotě pět tisíc korun jsou vyobrazeny nejznámější památky města. Město se tak zařadilo po bok Chebu, Jihlavy, Kroměříže či Olomouce.
Tisková zpráva ze dne 4. října 2022
Zlatá mince Litoměřice
 

Odkazy


 
 
„Na zlatých mincích z cyklu Městské památkové rezervace postupně představujeme deset měst, unikátních pro svůj historický význam a koncentrované kulturní dědictví. Litoměřice byly v minulosti vzkvétajícím regionálním centrem, jehož historické jádro s řadou architektonických skvostů se dochovalo dodnes, a od nynějška už mají i svůj otisk ve zlatě,“ uvedl guvernér ČNB Aleš Michl.

Do překrásných prostor litoměřického hradu zavítalo mnoho významných hostů v čele s manželkou prezidenta republiky Ivanou Zemanovou, za Ústecký kraj nechyběl hejtman Jan Schiller a jeho náměstkyně Lubomíra Mejstříková. „Chtěl bych poděkovat guvernérovi České národní banky, že vybral jako nejkrásnější město v našem regionu právě Litoměřice. Ale především mé díky patří panu starostovi Chlupáčovi, pro kterého je tato mince symbolickým oceněním jeho dlouholeté práce pro město. Málokdy a málokomu se v dnešní moderní době povede zachovat historický ráz města, jako je tomu zde,“ uvedl v proslovu hejtman Jan Schiller.

Litoměřice patří mezi renesančně-barokní města, která vznikla na původním gotickém základu ze 13. století. Historické prvky jsou ztvárněny na obou stranách zlaté mince, kterou pro ČNB navrhla medailérka Lenka Nebeská. Na lícní straně jsou vyobrazeny částečné fasády a štíty barokních a klasicistních domů. Koláž těch nejvýznamnějších architektonických památek Městské památkové rezervace Litoměřice je na rubové straně mince. Zobrazuje zleva barokní dům na adrese Mírové náměstí 21/13, gotickou městskou věž u kostela Všech svatých, renesanční dům Pod Bání (nazývaný též dům Kalich nebo dům U Kalicha) s věží ve tvaru číše na víno, renesanční budovu staré radnice a klasicistně upravený dům na adrese Mírové náměstí 19/11.

ČNB vydává celkem 15 000 mincí vyražených ze zlata o ryzosti 999,9. Z nich je 4 824 kusů v běžném (standard) a 10 176 kusů ve špičkovém (proof) provedení, která se od sebe liší povrchovou úpravou a provedením hrany. Nominální hodnota mince 5 000 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je výrazně vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů banky.

Prezentace zlaté mince se konala na litoměřickém hradě
Prezentace zlaté mince se konala na litoměřickém hradě

Guvernér České národní banky Aleš Michl (vpravo) předal zlatou minci starostovi Litoměřic Ladislavu Chlupáčovi
Guvernér České národní banky Aleš Michl (vpravo) předal zlatou minci starostovi Litoměřic Ladislavu Chlupáčovi

Mince má nominální hodnotu pět tisíc korun a jsou na ní vyobrazeny památky města
Mince má nominální hodnotu pět tisíc korun a jsou na ní vyobrazeny památky města

Slavnostního předání mince městu Litoměřice se zúčastnila také první dáma Ivana Zemanová
Slavnostního předání mince městu Litoměřice se zúčastnila také první dáma Ivana Zemanová

 
Zodpovídá: Bc. Vít Hnízdil
Vytvořeno / změněno: 4.10.2022 / 4.10.2022 | Zveřejnit od: 4.10.2022
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém

 

Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies