Na jednání u kulatého stolu byli pozváni ředitelé nemocnic akutní péče v Ústeckém kraji, starostové měst, které zřizují či mají majetkový podíl v nemocnici a zástupci zdravotních pojišťoven. Vedle hejtmanky Jany Vaňhové se jednání zúčastnil její náměstek Pavel Kouda a místopředseda Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jaroslav Krákora.
„Svolala jsem dnešní setkání za účelem přípravy společné dohody o optimalizaci akutní lůžkové péče na území Ústeckého kraje. Tlak ministerstva zdravotnictví, vlády i zdravotních pojišťoven na úspory v lůžkové péči je silný. Domnívám se však, že každá změna, byť je vyvolána vnějším tlakem, by měla být alespoň v rámci našeho kraje koordinována napříč všemi hráči,“ řekla v úvodu hejtmanka Jana Vaňhová.
Z důvodu dlouhodobé koncentrace těžebního, chemického a dalšího těžkého průmyslu v regionu je Ústecký kraj z hlediska zdravotního stavu populace jeden z nejpostiženějších, což logicky vyvolává požadavek na zajištění kvalitní a ve všech oborech dobře saturované lůžkové péče.
Na území Ústeckého kraje je v současné době provozováno 11 nemocnic s akutní lůžkovou péčí o celkové kapacitě 4238 lůžek akutní péče, z toho 3041 lůžek akutní péče v Krajské zdravotní (bez lůžek následné péče). Pět nemocnic je součástí společnosti Krajská zdravotní, a.s., jejímž jediným akcionářem je Ústecký kraj, ve čtyřech nemocnicích vystupují v roli zřizovatelů či majitelů a spolumajitelů města (Kadaň, Žatec, Litoměřice, Rumburk) a dvě nemocnice (Roudnice n. L., Duchcov) náleží pouze soukromým vlastníkům.
V roce 2009 bylo hospitalizováno v nemocnicích v Ústeckém kraji 178 000 pacientů. V Ústeckém kraji se nejčastěji mezi příčinami úmrtí objevují nemoci oběhové soustavy, druhá v pořadí jsou onkologická onemocnění a třetí nejčastější jsou nemoci dýchací soustavy. Pokud se jedná o výskyt novotvarů dle oblastí, pak jedním z nejpostiženějších je okres Chomutov.
„Osobně vnímám optimalizaci lůžkové péče jako snahu k finančním úsporám uvnitř nemocnic, přičemž tyto úspory nezůstanou na účtech zdravotních pojišťoven, ale budou účelně vynaloženy na poskytnutí zdravotní péče našim obyvatelům,“ dodala Jana Vaňhová.
Zástupci jednotlivých nemocnic a zdravotních pojišťoven představili postupně svoji budoucí vizi o struktuře a objemu zdravotní péče poskytované občanům Ústeckého kraje. V roce 2012 končí stávající smlouvy nemocnic s pojišťovnami, proto je nyní nejlepší příležitost jednat mezi nemocnicemi a pojišťovnami o možných změnách. Ústecký kraj bude hrát v těchto jednáních prostředníka. Další setkání u kulatého stolu se odehraje na konci listopadu k rekapitulaci dosažených výsledků jednání mezi nemocnicemi a zdravotními pojišťovnami.
Připravil: OTI
Vedle hejtmanky Jany Vaňhové se jednání zúčastnil její náměstek Pavel Kouda a místopředseda Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jaroslav Krákora
Ředitel Krajské zdravotní Eduard Reichelt (vpravo) a náměstek pro zdravotní péči Jiří Madar představili vizi o struktuře a objemu zdravotní péče poskytované občanům Ústeckého kraje
Všeobecnou zdravotní pojišťovnu reprezentoval u kulatého stolu Petr Veselský, ředitel ústecké krajské pobočky VZP