Orientační nabídka


 

Labská stezka

 

Labská stezka   je mezinárodní dálková trasa, která měří téměř 1300 km a vede z Krkonoš až k ústí řeky Labe v německém Cuxhavenu. V Ústeckém kraji měří Labská stezka 96 km a spojuje města jako jsou Roudnice nad Labem, Litoměřice, Ústí nad Labem nebo Děčín. Česká část Labské stezky je označována jako cyklotrasa č. 2 a od Mělníka je také součástí evropské dálkové trasy EuroVelo 7.  Labská stezka v Ústeckém kraji vás provede krajinou Podřipska, České středohoří a Českého Švýcarska. Na trase vás čekají krásné turistické cíle a mnoho zajímavých míst. Během putování mohou cykloturisté navštívit např. Lobkowiczký zámek v Roudnici nad Labem, světoznámý Terezín, historické centrum města Litoměřice, hrad Střekov nebo zámek v Děčíně. Unikátním zážitkem je pak průjezd údolím Porta Bohemica, kde řeka Labe vytvořila nevšední krajinu s hlubokým zářezem říčního údolí do Českého středohoří. Z Ústeckého kraje pokračuje dále Labská stezka do Německa, kde je označována názvem Elberadweg.  Vydejte se na kole podél jedné z nejkrásnějších evropských řek a objevujte historii, architekturu i přírodu v jedinečném spojení.

 

Ústecký kraj je od roku 2010 hlavním budovatelem a investorem do infrastruktury na Labské stezce. Nejnovějšími úseky jsou úsek Hněvice – Račice a úsek Třeboutice – Nučnice, které byly dokončeny v roce 2020. V roce 2023 probíhá příprava na realizaci vybudování úseku Nučnice – Lounky (hranice katastru Okna). 

Za uplynulých 13 let Ústecký kraj vybudoval celou řadu úseků, které navázali na již dříve vystavěné části Labské stezky ve městech Ústí nad Labem, Děčín, Litoměřice a Roudnice nad Labem. O výstavbě Labské stezky si můžete prohlédnout online výstavu na webu  zde .


Novinky na Labské stezce v roce 2023

Před sezónou 2023 byla vyznačena nová část alternativní trasy Labské stezky 2A. Ta vede mezi Roudnicí nad Labem a Štětím a nabízí tak cykloturistům možnost vyrazit na pěkný okružní výlet podél Labe na trase Roudnice nad Labem – Štětí – Roudnice nad Labem. Detailní popis včetně přesné trasy výletu můžete najít na webu  zde . Vznik této nové alternativní cyklotrasy finančně podpořil Ústecký kraj. 

Kraj podpořil také vznik dalších navazujících cyklotras do Českého středohoří. Konkrétně jde o cyklotrasy 3024 a 3025. Tyto cyklistické trasy zavedou návštěvníky od Labe v Těchlovicích do výše položených míst Českéhostředohoří v oblasti okolo Bukové hory, Verneřic či Merboltic nebo pak do historického městečka Úštěk a k zámku v Konojedech. Cyklotrasa č. 3024 pokračuje i dále od Úštěka směrem na jih a vede pak zpět do na Labskou stezku do Lounek, kde cyklisté rádi využijí oblíbený cyklobar U Trumpetky. 

Každý rok také probíhají akce na Labské stezce. Jedná se o zahajovací akci s názvem „Jarní odemykání Labské stezky“ a o druhou akci na závěr sezóny, která se a nazývá „Podzimní zamykání Labské stezky“. Zahajovací akce se v letošním roce uskutečnila 15. dubna v Děčíně a cyklojízda symbolicky odemkla Labskou stezku na trase z Bad Schandau do Děčína. Podzimní akce se pak uskuteční na konci září v Ústí nad Labem.

 

Tipy na výlety, turistické zajímavosti, služby a další informace o Labské stezce můžete najít na webu Labské stezky  a na sociálních sítích Labské stezky v Ústeckém kraji, konkrétně pak na Facebooku a Instagramu. 

 

Podrobnější informace ohledně bezpečnější cyklistické infrastruktury zde .


Etapy:


LS 2, etapa I.

Úsek, Valtířov (pouze odpočívka), Velké Březno, Tivoli, Malé Březno, Přerov a Litoměřice k. ú. Třeboutice. Podpora z ROP Severozápad. Celkové náklady na stavbu cca. 82 985 182 Kč.

LS 2, etapa II.

Děčín, Těchlovice, Církvice, Libochovany, Velké Žernoseky, Jakuby. Podpora z ROP Severozápad. Celkové náklady na stavbu cca. 239 293 901 Kč.

LS 2, etapa III.

Úsek Třeboutice – Nučnice. Podpora IROP. Celkové náklady na stavbu cca 45 169 300 Kč.

Úsek Račice – Hněvice. Podpora IROP. Celkové náklady na stavbu cca 36 931 363 Kč.

Úsek Dobříň – Račice – Malovíska. Podpora Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) a Ústeckého kraje (ÚK). Celkové náklady na stavbu cca 21 415 344 Kč.


Seznam dobíjecích stanice pro elektrokola naleznete zde .Podrobnější informace naleznete na  www.cyklovize2030.cz.

 

Související odkazy

 

Odkazy


 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém

 

Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies