Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Lidice si připomněly krutý osud obce. Od jejího vyhlazení uplynulo 78 let

 
Lidice 2020
Pouze za přítomnosti pamětníků a politiků letos proběhl pietní akt k osmasedmdesátému výročí vyhlazení obce Lidice na Kladensku. Ten se tak poprvé od roku 1945 konal bez veřejnosti. Ta měla k památníku vstup po celé středeční odpoledne.
Tisková zpráva ze dne 10. června 2020
 

 
 

Na hromadný hrob zavražděných lidických mužů, kromě stovek lidí, položil kytici také prezident České republiky Miloš Zeman. Z důvodu mimořádné situace byl zrušen doprovodný program, jehož součástí měl být Děkovný koncert Pro Lidice, mše svatá na základech kostela svatého Martina a přehlídka dětských pěveckých sborů Světlo za Lidice. Akce se pravidelně účastní také hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.


V Lidicích žilo za druhé světové války kolem 500 obyvatel, 10. června 1942 zastřelili nacisté 173 lidických mužů. Ženy a děti nejdříve strávily tři dny v tělocvičně kladenského gymnázia, poté byly děti od matek odděleny. Ženy byly převezeny do koncentračních táborů. Děti, které nebyly vybrány k poněmčení nebo přesáhly jeden rok věku, skončily v polském Chelmnu, kde je nacisté s největší pravděpodobností hromadně zavraždili plynem. Obec byla zcela srovnána se zemí. Zemřelo 340 lidických obyvatel. Po skončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.

01
Pietního aktu se zúčastňuje také hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (vlevo)

 

 
Zodpovídá: Bc. Vít Hnízdil
Vytvořeno / změněno: 10.6.2020 / 10.6.2020 | Zveřejnit od: 10.6.2020

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém