Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Litoměřická galerie zve na pohádkovou výstavu

 
001
V Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích, která patří mezi příspěvkové organizace Ústeckého kraje, máte možnost navštívit novou výstavu s názvem „Kouzelný svět Karla Franty“. Záštitu nad ní převzala radní pro kulturu, památkovou péči a sociální věci Jana Ryšánková, která se také zúčastnila slavnostní vernisáže.
Tisková zpráva z 30. 11. 2010
 

 
 

Výstava v litoměřické galerii, která je v podstatě průřezem celého díla Karla Franty, je určena nejen dětem, ale i dospělým, kteří stále neztratili kouzlo fantazie. Přivítají je zde vlídní čerti, kteří si dokážou dělat legraci sami ze sebe, vodníci a další pohádkové bytosti i sladce zpívající ptáci nebo vrnící kočky. Karel Franta, kterému je úctyhodných 82 let, patří také mezi přední tvůrce komiksu. Důležitá je i jeho známková tvorba, která bude na výstavě představena.

 

„Pohádkové postavičky Karla Franty většinu z nás provázejí v ilustracích pohádkových knížek od dětství, vyrůstali jsme na nich a některé z nich příběhy pouze nedotvářejí, ale přímo vyprávějí. Jsou to postavy plné fantazie jakoby se vznášející ve snu. Nejznámější je asi Malovaná muzika nebo Čertovská pohádka. Přeji panu Frantovi do dalších let  pevné zdraví a litoměřické galerii hodně spokojených návštěvníků a věřím, že v předvánočním čase si řada z vás najde čas zajít do galerie i se svými ratolestmi, protože dodnes jsou obrázky pana Franty mezi dětmi hodně oblíbené,“ popřála radní Jana Ryšánková.

 

Karel Franta je jedním z našich předních ilustrátorů. Spolupracuje s českými i zahraničními nakladateli. Nejčastěji se s jeho tvorbou setkáme v knihách pro děti, ale často spolupracoval i se svým dlouholetým přítelem Františkem Nepilem na knihách pro dospělé. Jeho ilustrátorská tvorba je vysoce oceňována v mnoha zemích. Náleží například k několika málo držitelům Grand Prix UNICEF při OSN a je zapsán na čestné listině IBBY – mezinárodního sdružení pro dětskou knihu. Obě tato ocenění patří k největším uznáním, které mohou výtvarníci ve světovém měřítku získat.

 

Výstava potrvá v prostorách galerie do 6. února 2011.

 

01
Karel Franta (uprostřed) na zahájení vernisáže v litoměřické galerii

02
Radní Jana Ryšánková (uprostřed)

03
Radní popřála Karlu Frantovi hodně zdraví do dalších let.

04
Výstava přilákala desítky malých i velkých návštěvníků.

 
Zodpovídá: Mgr. Alena Tichá
Vytvořeno / změněno: 30.11.2010 / 30.11.2010

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém