Vzácné mapy putují z Ústí do Litoměřic
Tisková zpráva
Z Ústí nad Labem bylo převezeno do Litoměřic více než dvě desítky sbírkových předmětů pro výstavu Litoměřicko na starých mapách.
Výstava s tímto názvem představuje výběr historických map od 16. do 20. století, na kterých je různým způsobem zachyceno Litoměřicko nebo jeho části. Návštěvníci se mohou seznámit například s podobou nejstarší české mapy Čech, porovnat současnou podobu města s podobu v době barokní na mapě zemského měřice Johanna Glockspergera nebo se toulat Českým středohořím v jeho zmenšené podobě. Výstavu doplní historicko-přírodovědné exkurze do Českého středohoří.
Historické mapy a prostorové krajinné modely prezentované na výstavě pocházejí nejen ze sbírek litoměřického muzea, ale zapůjčily je též Státní oblastní archiv v Litoměřicích a Muzeum města Ústí nad Labem. Na výstavě se podílí rovněž Biskupství litoměřické. Ze sbírek ústeckého muzea pochází menší soubor historických map Čech a střední Evropy z 18.století, ale také soubor pohledových map na údolí řeky Labe od poloviny 19.století až do poloviny 20.století. Z Muzea města Ústí nad Labem je také zapůjčen největší exponát výstavy, vrstevnicový mapový model Českého středohoří z počátku 20.století.
Vystavené exponáty dokládají způsob zachycování dispozice měst a regionu v průřezu staletí, a názorně tak dokumentují vývoj a zdokonalování zeměměřičství i výtvarnou invenci při zpracovávání mapových podkladů.
"Staré mapy představují mimořádně cenný nástroj napomáhající pochopení historického vývoje krajiny a jejího využívání i vývoje lidské společnosti samotné a jako takové jsou mimořádně významnou součástí našeho národního dědictví," dodává k výstavě jeden z kurátorů Mgr. Karel Nepraš.
Kontaktní osoby:
Mgr. Daniela Linková, historička, kurátorka výstavy
linkova@muzeumlitomerice.cz
Mgr. Karel Nepraš, botanik, kurátor výstavy
nepras@muzeumlitomerice.cz
MgA. Pavlína Gutová, propagační referent
gutova@muzeumlitomerice.cz.