Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 
ODPOVĚĎ pro Jonáše Kříže, Parlamentní listy
 

 
 

Dotaz (v původním znění):

Dobrý den chci se zeptat na několik věcí k problémům nemocnice v Rumburce, která míří do insolvence. Rovněž se objevily hlasy, že to znamená problémy pro dostupnost a kvalitu zdravotní péče na Šluknovsku. Posílám dotazy níže a prosím o odpovědi co nejdříve (ideálně  do dnešní 16. hodiny). 

1. Bude se kraj v této věci nějak angažovat? 

2. Jak velký dopad bude mít teoretický kolaps této nemocnice na celý region? 


Odpověď:

Dobrý den,

posílám odpovědi na vaše dotazy.

  1. Bude se kraj v této věci nějak angažovat? 

 

 

Ústecký kraj se angažuje naopak již od první chvíle, kdy město Rumburk přišlo před dvěma lety s prvními informacemi. Je nutné připomenout, že situaci mělo možnost město vyřešit právě již v roce 2017, kdy Ústecký kraj poprvé nabídl pomocnou ruku, kterou tamní samospráva odmítla ve snaze získat za tehdy již finančně nestabilní nemocnici finance navíc od komerčního subjektu. Právě tato liknavost bývalého vedení města dovedla situaci až do současného stavu. Kdyby vedení města jednalo včas, mohl být nutný audit stavu nemocnice, který je těsně před dokončením, dnes již dávno hotový a mohlo se jednat nad konkrétními daty o stavu nemocnice.


Ústecký kraj byl v uplynulých týdnech zcela neprávem pasován do role viníka za současný stav Lužické nemocnice. Vedení kraje toto označení i mediální nátlak vládních představitelů i města Rumburk odmítá a i nadále se bude při rozhodování o budoucnosti chovat nejen se snahou pomoct zachovat zdravotní péči na Šluknovsku, ale také s péčí řádného hospodáře. Krajská zdravotní a tedy i Ústecký kraj jsou připraveni nemocnici v Rumburku pomoci a zajistit tak potřebnou zdravotní péči na Šluknovsku, ale pouze za předpokladu, že nebudou několika milionové dlužné závazky součástí převzetí. Stále se intenzivně jedná a po 20. červenci by měla být konečně známa konkrétní ztráta nemocnice, která je odhadována na 80 až 100 milionů korun. Nemocnice je majetkem města a jsme ji ochotni přijmout za podmínek, které nebudou pro KZ diskriminační. Aktuálně město Rumburk na své posledním zastupitelstvu neschválilo úhradu loňské a letošní ztráty a představenstvo Lužické nemocnice rozhodlo, že podá k soudu návrh na vypsání insolvence. I přesto, že Lužická nemocnice tedy nyní nemusí být výhradně nabídnuta k převzetí právě Krajské zdravotní, znovu opakujeme, že jednání neustala a vedení KZ jedná nejen se zástupci pojišťoven, ale také s vedením nemocnice ve Varnsdorfu.

 

O situaci, která nyní panuje na Šluknovsku, ví vládní představitelé již delší dobu, kdy mohla být energie soustředěná na nátlak směrem k Ústeckému kraji věnována spíše jednání se zodpovědnými institucemi, tedy zdravotními pojišťovnami a ministerstvem zdravotnictví. Jednání představitelů Krajské zdravotní, která mají předcházet možnému převzetí nemocnice, neustala. Jsou vedena stále a opět se snahou pomoct Rumburku a širokému okolí zachovat potřebnou zdravotnickou péči, kterou jim bohužel nezajistila místní samospráva. Vedení Krajské zdravotní nyní jedná i se smluvními poskytovateli. V nejbližších dnech by měly být známy oficiální výsledky auditu, který může být jediným vážným podkladem pro finální rozhodování o budoucnosti nemocnice.

Pokud je podle vládních představitelů nutné jednat ihned, jsou to právě předseda vlády a ministr zdravotnictví, kdo by toto měl zajistit. Ne však nátlakem na ostatní, ale  vlastními reálnými kroky. Předseda vlády má jistě možnosti, jak zajistit prostředky na úhradu ztráty Lužické nemocnice ze státního rozpočtu a odvrátit tak insolvenci, která je jinak nevyhnutelná. Ministerstvo zdravotnictví ČR je zase orgánem, který primárně nese odpovědnost za fungování zdravotnictví v České republice. Současně je ministerstvo také zřizovatelem nemocnic a nabízí se tedy možnost, že by Lužickou nemocnici mohlo samo převzít a urychlit tak bezproblémové zajištění zdravotní péče pro 55 tisíc obyvatel Šluknovského výběžku.

 

Ústecký kraj ujišťuje obyvatele Šluknovského výběžku, že i nadále bude vést všechny kroky k tomu, aby pomohl při zachování této péče. Přesto, že se je vedení města i vládní představitelé snaží přesvědčit o opaku.  Zájem na řešení situace vyjadřuje svým postojem i Krajská zdravotní. Ten je veden snahou o zajištění zdravotní péče pro obyvatele celého Ústeckého kraje a není důsledkem politického tlaku ze strany vládních činitelů nebo kohokoli dalšího.2. Jak velký dopad bude mít teoretický kolaps této nemocnice na celý region? 


Jednání představitelů KZ, která mají předcházet možnému převzetí nemocnice, opravdu neustala. Jsou vedena stále, a opět se snahou pomoci Rumburku a širokému okolí zachovat potřebnou zdravotní péči, kterou jim bohužel nezajistila místní samospráva. V návaznosti na pokračující zájem KZ zajistit obyvatelům Šluknovského výběžku kontinuitu dostupné zdravotní péče proběhlo v červnu 2019 mimo jiné jednání v Nemocnici Varnsdorf. Na něm představitelé KZ vyslovili záměr obnovit jednání o spolupráci, která byla zahájena na konci roku 2017.

Důležitá nyní budou jednání Ing. Jiřího Nováka, předsedy představenstva KZ, a Ing. Petra Fialy, generálního ředitele KZ s náměstkem ředitele VZP Ing. Davidem Šmehlíkem, MHA, dne 23. 7. 2019, a s ministrem zdravotnictví ČR Mgr. et Mgr. Adamem Vojtěchem, MHA, dne 24. 7. 2019. V té době by již mělo být dokončeno zpracovávané "Posouzení využití akciové společnosti Lužická nemocnice a poliklinika pro co nejefektivnější zajištění zdravotní péče prostřednictvím Krajské zdravotní, a. s.", přičemž posouzení bude muset být projednáno v orgánech Krajské zdravotní, a. s., a Ústeckého kraje. Rozhodně se budeme bránit tomu, aby kraj nebo KZ přebírala staré dluhy za nemocnici. Pokud pojišťovny přistoupí na nové smlouvy, převzal by kraj prostřednictvím Krajské zdravotní péči do několika týdnů

 

Krajská zdravotní ve spolupráci s Ústeckým krajem vypomáhá situaci řešit již nyní. Zdravotnická záchranná služba Ústeckého kraje je v případě ukončení provozu nemocnice schopna dočasně posílit posádky v této oblasti. Vzhledem k nedostatku personálu na chirurgii v Rumburku jezdí operovat lékaři Krajské zdravotní a v době uzavření zdejších oddělení jsou pacienti převáženi do Děčína. Pokud by opravdu došlo k uzavření nemocnice je KZ připravena převzít pacienty z lůžkových oddělení. Je ovšem dlouhodobým zájmem, aby v nemocnici v Rumburku zůstala zachována oddělení chirurgie a interny. To jsou i stěžejní oddělení i z hlediska záchranné služby.

 

Připravila:

Ing. Lucie Dosedělová, tisková mluvčí
oddělení mediální komunikace

odbor kanceláře hejtmana Ústeckého kraje

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 741

mob. +420 723 520 855

dosedelova.l@kr-ustecky.cz

 

 

 

 

 

 
Zodpovídá: Mgr. Markéta Flochová
Vytvořeno / změněno: 13.8.2019 / 13.8.2019

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém