Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Lyžařská sezóna v evropských zemích

 
logo
Ministerstvo zahraničních věcí ČR přináší níže přehled situace v jednotlivých zemích včetně aktuálních podmínek vstupu v souvislosti s epidemií koronaviru.
Tisková zpráva ze dne 10. prosince 2020
 

 
 
 

FRANCIE

Vzhledem k tomu, že aktuální vlna epidemie probíhá v alpských regionech (zejm. Auvergne-Rhone-Alpes ), zprovoznění lyžařských areálů se předpokládá až během měsíce ledna 2021.  Detailní rozhodnutí francouzské vlády by mělo být známo 11. prosince 2020, mj. zvažuje některé aktivity povolit (např. běžkařské areály). 

Aktuální podmínky vstupu do země:  PCR test cestujícím z EU je silně doporučován, povinné je vyplnění speciální atestace.

ITÁLIE

Lyžařská sezóna v Itálii bude zahájena nejdříve 7. ledna 2021. Lyžařská střediska na severu Itálie jsou uzavřena bez ohledu na rozdělení jednotlivých italských regionů do barevných zón dle epidemické situace. Výjimku z tohoto opatření mají registrovaní závodní lyžaři a mezinárodní lyžařské soutěže (Světový pohár atd.). Většina středisek s výjimkou autonomní provincie Trento se nachází v tzv. červené zóně: Regiony Lombardie, Piemont, Valle d´Aosta a autonomní provincie Alto Adige, kde platí de facto zákaz vycházení (lyžování mezi důvody opuštění bydliště nepatří), resp. v oranžové zóně Friuli Venezia Giulia, kde platí zákaz opuštění obce/města a lyžování mezi důvody opuštění bydliště nepatří. V naprosté většině středisek jsou uzavřené také veškeré služby tedy hotely, restaurace a bary.   

Aktuální podmínky vstupu do země: S platností od 10. prosince bude možné ze zemí Schengenu, tedy včetně ČR, cestovat do Itálie pouze s negativním testem na COVID-19 ne starším 48 hodin, který je nutné předložit místní hygienické stanici ASL, bez testu je nutná karanténa. Občané cestující z rizikových zemí včetně ČR musí také vyplnit formulář čestného prohlášení, který je k dispozici v anglickém nebo italském jazyce na webu IT MZV. V rozmezí od 21. prosince 2020 do 6. ledna 2021 platí pro všechny návštěvníky Itálie povinná 14denní karanténa bez ohledu na výsledek testu, resp. tento není vyžadován. 

NĚMECKO

Lyžařská střediska jak v německých Alpách, tak v Bavorském lese by měla zůstat do konce prosince uzavřena. Finální rozhodnutí ještě nepadlo, nicméně se do 20. prosince nesmí otevřít.   

V Bavorsku zůstanou do 10. ledna zavřené lyžařské vleky, avšak upravované běžecké trati budou k dispozici. Kromě skialpinismu tak bude možné si zajít na běžky. Bavorské ministerstvo zdravotnictví to oznámilo v pátek 4. prosince 2020. Na běžky bude možné jít samostatně, ve dvou či se členy jedné domácnosti jen ve volné přírodě, ne v areálu sportovních zařízení.   

Pro provoz středisek se zatím bez ohledu na případná další rozhodnutí ohledně data otevření počítá s následujícími opatřeními: udržování vzdálenosti 1,5 m, zakrytá ústa a nos všude tam, kde nelze dodržet odstup, pravidelné čištění povrchů a předmětů, bezkontaktní platby na pokladnách. Momentálně neexistují žádná kapacitní omezení v lanovkách, ale velké lanovky budou smět převážet jen 60 až 80 procent původního počtu lyžařů. Lanovky budou pravidelně větrány. Také se plánuje použití mobilní aplikace „Gäste-Tracing“, která by měla pomoci sledovat řetězce infekcí. Její použití bude dobrovolné. Skipasy budou k dispozici jen online, čímž se má zabránit. Podle počtu nakažených se mohou objevovat nová pravidla a předpisy v jednotlivých regionech.  

Aktuální podmínky vstupu do zeměpouze s negativním testem na COVID-19. Do Německa nelze přicestovat za sportovními účely na dobu kratší 12 hodin, výjimka příjezdu bez testu se vztahuje pouze na mimořádné a neodkladné záležitosti.

POLSKO

Lyžařská sezóna byla zahájena 5. prosince, sjezdovky jsou otevřené.  Do 27. prosince však zůstanou zavřená veškerá ubytovací zařízení a stravovací zařízení budou moci prodávat jídlo pouze na výdej.  


RAKOUSKO

Z důvodu opatření proti šíření onemocnění Covid-19 budou v Rakousku zprovozněny sjezdovky, včetně lanovek a vleků, až od 24. prosince 2020, resp. při dodržení hygienicko-epidemických opatření (roušky, rozestupy) bude možné od 24. prosince lyžovat. Ubytování v hotelech a penzionech, jakož i stravování uvnitř restaurací, bude povoleno až od 7. ledna 2021.   

Aktuální podmínky vstupu do zeměpouze s negativním testem. Od 19. prosince 2020 se předpokládá zpřísnění podmínek pro vstup do Rakouska z rizikových zemí, včetně ČR. Cestující budou muset jít na 10 dní do karantény, a to i tehdy, když budou mít negativní test na Covid-19. Po pěti dnech mohou absolvovat PCR test, v případě negativního výsledku bude karanténa ukončena.  

SLOVENSKO

Slovensko zatím nepřijalo k zimnímu lyžování žádná konkrétní opatření. Sjezdovky se dle sdělení ředitele horské služby technicky připravují na normální spuštění sezóny, detaily jejich otevření zatím nejsou známy.

Provoz ve slovenských hotelích současnými opatřeními není omezen, restrikce se týkají pouze provozu stravování v hotelích.  


SLOVINSKO

Slovinská vláda doposud nezaujala konkrétní stanovisko k tomu, jak bude probíhat nadcházející lyžařská sezóna. Lyžařské areály  jsou stále zavřené.   

Aktuální podmínky vstupu do země: povinný test nebo karanténa.

ŠVÝCARSKO

Lyžařská střediska sezónu již zahájila, zůstávají v provozu, nicméně zavádí se zpřísněná opatření: Uzavřené kabinky lanovek smí přepravovat pouze 2/3 lidí. Všude i na otevřených vlecích a lanovkách platí povinnost roušek, ta platí i při čekání ve frontách, kde musí být zaručeny dostatečné rozestupy a musí být zde i dostatek dezinfekčních prostředků. Restaurace na sjezdovkách mohou prozatím zůstat otevřené. Do restaurace však nesmí host vstoupit, aniž by mu to bylo povoleno. Musí být volný stůl, ke kterému bude usazen. Nicméně lyžařská střediska již přešla spíše na výdejní okénka a rozšiřují kapacitu teras, aby mohlo co nejvíce lidí zůstat venku. Lyžovat smí pouze zdravé osoby. Provozovatelé mohou žádat od návštěvníků čestná prohlášení, že nejsou nakaženi a nemají žádné symptomy.  

Lyžařská střediska budou muset mít od 22. prosince povolení k provozu od příslušného kantonálního úřadu (s ohledem na epidemiologickou situaci v regionu).  

Aktuální podmínky vstupu do země: Povinná 10denní karanténa. Od 14. prosince 2020 dochází ke změně, ČR nebude již figurovat na švýcarském seznamu rizikových zemí. To znamená, že všechny osoby cestující z ČR již nebudou muset po vstupu na švýcarské území nastoupit 10denní karanténu a nebudou se na ně vztahovat ani žádné jiné podmínky vstupu či omezení (např. předložení negativního PCR testu). Ministerstvo zahraničních věcí ČR nicméně upozorňuje, že nelze vyloučit, že ČR může být s okamžitou platností opětovně zařazena na seznam rizikových zemí v důsledku zhoršení epidemiologické situace v ČR.  
Zodpovídá: Mgr. Hana Šťástková
Vytvořeno / změněno: 10.12.2020 / 10.12.2020

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém