Porotě předsedá Ondřej Synek, spoluzakladatel úspěšného architektonického ateliéru re:architekti. Místopředsedkyní poroty je Ivana Rapavá, vedoucí historického oddělení Památníku Terezín. Spolu s nimi zasedli v porotě architektka Markéta Bromová a architekti Petr Hájek a Jiří Bíza. Dalšími členy jsou Pavel Hynčica, zastupující Ministerstvo kultury ČR, a za Památník Terezín Stanislav Krejný, Petra Husáková a Tomáš Rieger, radní Ústeckého kraje pro oblast investic a majetku.
Rozhodnutí uspořádat mezinárodní soutěžní dialog posvětila Česká komora architektů a Ministerstvo kultury České republiky. Ověřenou formu soutěže, soutěžní dialog, využilo Ministerstvo kultury již v několika velkých investicích; především v případě nových depozitářů Národní galerie Praha nebo v případě chystané rekonstrukce Veletržního paláce. Na základě těchto zkušeností se Památník Terezín za podpory Ministerstva kultury rozhodl vyhlásit soutěž o návrh, a to pod vedením renomovaného organizátora soutěží v České republice: týmem CCEA MOBA.
Do další fáze soutěžního dialogu postoupilo následujících pět týmů (v abecedním pořadí), které budou pro Muzeum ghetta Terezín zpracovávat každý svůj návrh:
S vítězem bude podepsaná smlouva na kompletní architektonické služby včetně autorského dozoru. Záměrem je rekonstrukce celého muzea, aby byly všechny prostory využity účelně. Nová expozice by měla sloužit na 15 až 20 let a jak zmínila místopředsedkyně poroty Ivana Rapavá, měla by pojmout zhruba čtyřnásobný počet návštěvníků, než na který byla před zhruba třiceti lety dimenzována. Počítá se s využitím doposud nepoužívaných prostor.
Památník Terezín, zadavatel soutěže, považuje za stěžejní vytvořit moderní expozici s komfortním zázemím, které bude odpovídat současným trendům. Přáním je, aby se návštěva Muzea ghetta stala pro návštěvníky po všech stránkách silným zážitkem a podnítila jejich zájem o historii.

Porota neměla lehkou práci vybrat pět finalistů