Orientační nabídka


 

Mezinárodní soutěž na rekonstrukci Muzea ghetta Terezín zná svých pět finalistů

Do mezinárodního soutěžního dialogu se přihlásilo 22 atelierů z České republiky i dalších evropských zemí, například z Itálie či Polska. Porota se shodla, že kvalita zaslaných profesních přístupu k řešení rekonstrukce Muzea ghetta byla na nejvyšší úrovni, a po náročném vyhodnocení vybrala pět týmů, které kritéria soutěže s ohledem na zadání a specifika citlivého tématu Muzea ghetta Terezín naplňovaly nejlépe.
Tisková zpráva ze dne 31. ledna 2022
Terezín
 

 
 
Porotě předsedá Ondřej Synek, spoluzakladatel úspěšného architektonického ateliéru re:architekti. Místopředsedkyní poroty je Ivana Rapavá, vedoucí historického oddělení Památníku Terezín. Spolu s nimi zasedli v porotě architektka Markéta Bromová a architekti Petr Hájek a Jiří Bíza. Dalšími členy jsou Pavel Hynčica, zastupující Ministerstvo kultury ČR, a za Památník Terezín Stanislav Krejný, Petra Husáková a Tomáš Rieger, radní Ústeckého kraje pro oblast investic a majetku.

Rozhodnutí uspořádat mezinárodní soutěžní dialog posvětila Česká komora architektů a Ministerstvo kultury České republiky. Ověřenou formu soutěže, soutěžní dialog, využilo Ministerstvo kultury již v několika velkých investicích; především v případě nových depozitářů Národní galerie Praha nebo v případě chystané rekonstrukce Veletržního paláce. Na základě těchto zkušeností se Památník Terezín za podpory Ministerstva kultury rozhodl vyhlásit soutěž o návrh, a to pod vedením renomovaného organizátora soutěží v České republice: týmem CCEA MOBA. 

Do další fáze soutěžního dialogu postoupilo následujících pět týmů (v abecedním pořadí), které budou pro Muzeum ghetta Terezín zpracovávat každý svůj návrh:

AOC Architekti (http://aoc.archi)
Loom on the Moon (http://loomonthemoon.com
Marcela Steinbachová (http://skupina.org)
PLURAL (http://plural.sk)
Žalský architekti (https://www.zalskyarchitekti.cz)

S vítězem bude podepsaná smlouva na kompletní architektonické služby včetně autorského dozoru. Záměrem je rekonstrukce celého muzea, aby byly všechny prostory využity účelně. Nová expozice by měla sloužit na 15 až 20 let a jak zmínila místopředsedkyně poroty Ivana Rapavá, měla by pojmout zhruba čtyřnásobný počet návštěvníků, než na který byla před zhruba třiceti lety dimenzována. Počítá se s využitím doposud nepoužívaných prostor.

Památník Terezín, zadavatel soutěže, považuje za stěžejní vytvořit moderní expozici s komfortním zázemím, které bude odpovídat současným trendům. Přáním je, aby se návštěva Muzea ghetta stala pro návštěvníky po všech stránkách silným zážitkem a podnítila jejich zájem o historii.

01
Porota neměla lehkou práci vybrat pět finalistů

 
Zodpovídá: Bc. Vít Hnízdil
Vytvořeno / změněno: 31.1.2022 / 31.1.2022 | Zveřejnit od: 31.1.2022
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém