Orientační nabídka


 

Ministr průmyslu před zastupiteli: I po případném prolomení limitů nás čeká dlouhý proces příprav

001
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek navštívil jednání Zastupitelstva Ústeckého kraje, aby zastupitele seznámil s aktuální situací kolem státní energetické koncepce a pokračování těžby uhlí. Ministr zastupitelům popsal čtyři navrhované varianty pro prolomení limitů, jejichž analýzu a dopady nyní zpracovává ministerstvo pro jednání tripartity. Na žádost vedení kraje bude na dubnovém zasedání zastupitelstva projednán materiál k limitům z posledního zasedání tripartity
Tisková zpráva ze dne 16. února 2015
 

 
 

Podle vyjádření ministra by vláda měla rozhodnout o pokračování těžby uhlí ještě letos. „Materiál tripartitě předložíme do konce letošního školního roku, hned vzápětí by jej projednala i vláda, pokud bude vůle,“ sdělil Jan Mládek na zasedání zastupitelstva. Zároveň zastupitele informoval i o vývoji energetického trhu a vyzdvihl podporu technického vzdělávání ze strany Ústeckého kraje. V následné diskuzi zastupitelů a občanů pak vyslechl názory zástupců Ústeckého kraje i mosteckých horníků. „Proces přípravy těžby za limity může odstartovat až po rozhodnutí vlády o některé z variant prolomení. Významnou roli by v tomto ohledu mělo zejména ministerstvo životního prostředí a báňský úřad, který by rozhodoval o všech potřebných povoleních. Bude se jednat o vykoupení všech pozemků, budov a tak dále,“ dodal ministr.

 

Rada Ústeckého kraje svým usnesením podpořila stanovisko HSR-ÚK, která nesouhlasí s ukončením těžby uhlí, krajští zastupitelé se nejprve chtějí seznámit s materiálem ministerstva. „Přimlouvám se za to, aby vláda o prolomení nebo zachování limitů a pokračování či zastavení těžby uhlí rozhodla co nejdříve. Liknavý přístup k rozhodování jen prodlužuje nejistoty občanů dotčených obcí i horníků," uvedl hejtman Oldřich Bubeníček.

 

Ministerstvo průmyslu představilo čtyři varianty pro pokračování těžby letos v lednu. Navrhuje úplné zachování limitů, prolomení pouze v dolce Bílina, částečné prolomení v Bílině a v dole ČSA nebo úplné prolomení limitů, které by znamenalo celkové zbourání Horního Jiřetína a přilehlých Černic.


01
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek při vystoupení před krajskými zastupiteli.

02

03
Ministr Mládek spolu s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem na tiskové konferenci.

 

 

 

 
Zodpovídá: Ing. Lucie Dosedělová
Vytvořeno / změněno: 16.2.2015 / 16.2.2015 | Účinnost od-do: 16.2.2015-16.3.2015
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 02 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém