Orientační nabídka


 

Ministryně práce a sociálních věcí navštívila domovy důchodců v Ústeckém kraji

aa
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová navštívila v doprovodu krajského radního Martina Kliky Domov důchodců v Milešově a Podkrušnohorské domovy sociálních služeb Dubí, příspěvkové organizace kraje. V Milešově diskutovala s radním Martinem Klikou a starostou obce Petrem Křivánkem o investičním záměru kraje vybudovat nové sociální zařízení na pozemcích, které kraji za symbolickou jednu korunu za metr čtvereční nabídla obec.
 

 
 

Nové zařízení by během šesti let mělo nahradit stávající domov důchodců v prostorách zámku, který je pod ochranou Národního památkového ústavu.

„Chceme moderní zařízení, které bude sloužit roky bez nároků na náročnou údržbu a klientům bude poskytovat veškerý komfort, jaký od pobytového zařízení pro seniory lze očekávat. Náklady byly předběžně vyčísleny na 150 miliónů korun. Investorem bude Ústecký kraj, hodláme ale požádat o dotaci Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR,“ informoval krajský radní ministryni Michaelu Marksovou Tominovou.

Vedoucí zařízení Roman Lafek doplnil, že zámek je sice krásnou stavbou, ale zcela nevhodnou pro poskytování sociálních služeb podle materiálně technického standardu a standardu sociálních služeb. „Jedná se o památkově chráněný objekt, ve kterém nelze provádět žádné stavební úpravy a údržba je velmi náročná. V novém objektu také významně ušetříme na energiích,“ upozornil Roman Lafek.

Ministryně práce a sociálních věcí ocenila historickou hodnotu stavby, prohlédla si zachovalou výzdobu, zámeckou kapli i jednotlivé pokoje. „V tomto případě je dotace z ministerstva na výstavbu nového zařízení zcela na místě,“ ubezpečila radního Michaela Marksová Tominová. Pozemky, které obec nabídla kraji na výstavbu nového zařízení, předvedl ministryni starosta Petr Křivánek. „Chtěli jsme kraji vyjít vstříc, proto jsme nabídli pozemky za symbolickou cenu. Pro nás je velmi důležité, aby sociální zařízení zůstalo v obci. Jedná se o významného zaměstnavatele, o kterého bychom jen velmi neradi přišli. Ze šedesáti šesti zaměstnanců domova důchodců je padesát místních,“ vysvětlil vstřícnost obce starosta Křivánek.  

 V Dubí diskutovala ministryně práce a sociálních věcí se zaměstnanci a klienty o změnách v sociálním systému a problémech, se kterými se musí senioři vyrovnávat. Nejčastěji se senioři ptali na to, proč lidé, kteří nikdy nepracovali, mají důchody vypočítávány z průměrné mzdy. „To je nespravedlivé k lidem, kteří celý život pracovali,“ vyčítala ministryni jedna z klientek sociálního zařízení. „To je samozřejmě nesmysl. Jestliže někdo nepracoval, pak nemá žádný důchod a i ve stáří žije z dávek hmotné nouze. Slýchám tento názor velmi často, ale není to pravda,“ ujistila seniory ministryně. Dále je informovala o chystaném navýšení důchodů od ledna příštího roku. „V současné době vláda diskutuje o částce, o kterou budou důchody navýšeny. Minimálně však o 200 Kč měsíčně,“ prozradila ministryně a dodala, že příspěvek na péči byl navýšen o 10% už od srpna.

aa
Ministryně M. Marxová, radní M. Klika a vedoucí zařízení DD Milešov Roman Lafek

aa
DD Milešov

aa

aa
PDSS Dubí - Teplice

 

 

 

 


 
Zodpovídá: RNDr. Zdeněk Rytíř
Vytvořeno / změněno: 14.9.2016 / 14.9.2016
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém